TANEC S ČASOM alebo ako ma Zakynthos zblížil s Kairosom

Tanec s časom

ČAS. Chronos a Kairos. S kým mám lepší vzťah? A ako mi v tých vzťahoch vlastne je? To sú otázky, ktoré som si kládla na Zakynthose. Akoby som konečne mala ten čas a priestor byť a uvedomiť si mnohé veci o sebe, o svojom živote a hlavne o tom, aký mám vzťah sama so sebou.

Chronos a Kairos. Ktorému som dala na Zakynthose prednosť?

Chronos aj Kairos sú ČAS. Obaja a predsa každý inak a sám za seba. Svoj príbeh majú v gréckej mytológii.

Chronos predstavuje lineárny a kvantitatívny čas, ktorým sa v našej súčasnej spoločnosti najviac riadime. Plánujeme, zaznamenávame do diárov, dohadujeme stretnutia, čas na prácu, jedlo, oddych, dovolenku a pod.

Kairos predstavuje ten správny čas, okamih, moment, na to, niečo urobiť. Taký ten správny moment, ktorý vychádza z nás, situácie, okolností.

Zdá sa mi, že väčšinu času sme v zajatí Chronosu. To neustále prehodnocovanie priorít, určovanie, čo má prednosť v záujme splnenia aj svojich vlastných cieľov a plánov, ale aj okolností, ktoré proste do života vstupujú, či sa nám to páči alebo nie, prípadne, či sme na to pripravení. Ja sama som sa väčšinu svojho života cítila, akoby som bežala závod.

Keď nad tým tak uvažujem, myslím, že nielen môj vzťah s Chronosom je závod. Vnímam to všade okolo. Ľudia, s ktorými koučujem závodia s časom, manažéri, podnikatelia, matky, študenti. Všetci, akoby sme sa snažili stihnúť čo najviac, čím skôr, kým nebude neskoro. Tí, ktorí vzdelávajú time management, učia ako si čo najlepšie určiť priority a zorganizovať svoje aktivity, vlastne tiež závodia s časom. Len to vyzerá, že na to sú lepšie vybavení.

Zakynthos ma viac zblížil s Kairosom. Už od plánovania dovolenky, až po návrat to bolo skôr, akoby som s časom tancovala. Bolo v tom plynutie a súlad. Jediné presné kvantitatívne časové body boli určené odletom a príletom. To medzi tým sa proste dialo a plynulo v najväčšej hladkosti.

Od momentu, kedy som vystúpila na letisku presne pred mojim terminálom bez toho, aby som o tom vedela a po vojdení do budovy sa ocitla presne pred miestom, kde som mala odovzdať batožinu. Potom to už bolo, akoby ma všetko viedlo a vítalo s otvorenou náručou. Po prílete hneď čakajúci taxík, ktorý ma odviezol na ubytovanie a tam krásna usmiata majiteľka apartmánov Denia, s ktorou bolo všetko tak uveriteľne jednoduché.

Celý pobyt som nemala nič naplánované, žiadny itinerár. Vedela som len, čo by som chcela vidieť, kvôli čomu som si Zakynthos vybrala. Boli to pláže, more, korytnačky a výhľady. A všetko som to stihla, všetko som to zažila bez toho, aby som čokoľvek plánovala alebo sa kamkoľvek ponáhľala. Len som bola, plynula a tancovala s aktuálnym momentom. Niekedy pomaly a preciťujúco, inokedy viac dynamicky.

Správny čas plynúť s tým, čo je

To, že na Zakynthose budem potrebovať hlavne byť s tým, čo je a plynúť, sa ukázalo hneď na druhý deň po príchode. Mala som trošku naivnú predstavu, že si popozerám pláže v okolí pešou prechádzkou. Keď som sa hneď vzápätí stratila medzi olivovníkmi, pochopila som, že bez auta to nepôjde.

Večer predtým som si prešla okolie miesta, kde som bola ubytovaná a pamätala som si, že tam bola jediná malá požičovňa. Nemala som veľmi na výber a zavítala som tam s predstavou, že si sama vyberiem nejaké pekné autíčko na niekoľko dní, aby som mohla pochodiť ostrov.

„Vy chcete auto? Dnes?“ Pýta sa ma prekvapene pán v požičovni. Zamyslel sa a predložil ponuku typu ber alebo nechaj tak. Bolo tam jediné staršie auto, ktoré som si mohla vziať len na jeden deň, potom deň pauza a následne už štyri za sebou. Dohoda sa uskutočnila a auto ma ten deň vzalo na krásne miesto.

Keď som si po dni pauzy prišla v dohodnutý čas pre rovnaké auto, ktoré bolo síce staré, ale v dobrom stave, nečakal ma ani pán, ani auto. Zavolala som na číslo a pán prifrčal tak do 10 min. na skútri s tým, že moje auto je vo vedľajšom meste. Odviezol ma a po príchode na miesto, moje auto nikde. Chvíľu som bola v obavách a potom ukázal na iné, maličké autíčko: „Toto budeš mať na štyri dni.“ „OK.“

To som ešte nevedela, čo všetko v aute nefunguje. Popravde, bolo to skvelé auto, doviezlo ma všade, len nechcem vedieť, či bolo technicky aj v závažnejších veciach naozaj v poriadku.

Začalo to kontrolkou na benzín, ktorá stále ukazovala prázdnu nádrž. Takže som celý čas netušila, či mám dosť benzínu a či nikde neostanem s prázdnou nádržou. Vsadila som na to, že snáď zasvieti aj extra červená kontrolka, ktorú som si všimla na palubnej doske.

Bezpečnostný pás bol celý vysunutý a vôbec nefungoval. Aby splnil svoj účel, pretŕčajúcu časť pásu som si pribuchovala do dverí, nech som pevne pripútaná. Keď som zamykala dvere, zamkli sa len tie vodičové, ostatné som musela obehať a pozatvárať ich ručne. Keď som odomykala, tak sa samozrejme odomkli všetky. A keď mi začala svietiť nejaká záhadná oranžová kontrolka na palubnej doske, vnieslo to do mňa úvahy, či a ako sa vrátim z opačnej strany ostrova. Nakoniec som vygooglila, že pri oranžovej kontrolke mám len čím skôr navštíviť servis. Zvládli sme to spolu ešte pár dní.

Ako sa na Zakynthose prepravovať?

Ak nie ste dobrodruh ako ja, zrejme si to budete chcieť naplánovať.

Auto si môžete požičať aj online dopredu, prípadne si vybrať inú z požičovní na ostrove, kde uvidíte autá v dobrom stave, už v predstihu. Každopádne požičanie auta, prípadne skútra alebo štvorkolky je asi tá najlepšia možnosť, ako sa po ostrove prepravovať na dlhšie vzdialenosti. Pre predstavu, moje auto ma na 5 dní vyšlo 170 EUR. Na väčšine ostrova nie je problém zaparkovať kdekoľvek a zdarma, aj v meste Zakynthos.

Taxíky vás vyjdú draho, najmä ak cestujete sami. Závisí však samozrejme od toho, čo chcete vidieť a kam zájsť. Zrejme najlacnejšie sú Taxi Zante, kde si viete taxík objednať dopredu, online, na presnú hodinu a miesto. Zároveň majú zverejnený presný cenník a po objednávke vidíte presnú sumu, ktorú za jazdu zaplatíte. Boli naozaj spoľahliví. Berú však len hotovosť, tak na to buďte pripravení. Ja som taxík využila na cestu z a na letisko. Trasa do Vasilikos vyšla na 36 EUR.

Autobusom sa po ostrove tiež môžete prepravovať a jazda vás vyjde tak do 2 EUR, podľa toho odkiaľ kam cestujete. Všetky cesty však vedú do mesta Zakynthos a odtiaľ sa môžete napojiť na ďalšie miesta. Čo je zdĺhavé na plánovanie prestupov a samotnú prepravu. Ja som využila deň pauzu, kedy som nemala požičané auto a šla som sa pozrieť práve do mesta Zakynthos. Presun trval viac ako hodinu. Ak si požičiate auto, za hodinu ste na opačnej strane ostrova.

Správny čas na výdych

Hneď ako som si požičala auto, vybrala som sa pozrieť na pláž, ktorá by podľa Google Earth mohla byť pekné miesto a nie úplne ďaleko od miesta, kde som bola ubytovaná, Dafni Beach.

Vzdialenosti boli väčšie ako som odhadovala a cesta na Dafni Beach bola asi najdobrodružnejšia. Najskôr som sa stratila, opäť niekde medzi olivovníkmi obklopenými už ďalším lesom. Potom som našla správnu cestu, ktorá bola prašná, hrboľatá, s mnohými výmoľmi, úzka, kľukatá, vinúca sa po pobreží a so strmými úsekmi po celej trase. Výhľady boli nádherné a adrenalín vysoko.

Bola to ale tá najkrajšia pláž, na akej som bola. Na jednej strane boli aj taverny, ktoré ponúkali občerstvenie a lehátka so slnečníkmi. Mňa ale viac zaujala tá druhá strana, na ktorej bolo minimum ľudí, nádherný čistý piesok a voda tak priezračná, že som cez ňu pozerala ako cez sklo na to, ako mi rybky ohrýzajú nohy.

Cítila som sa na tom mieste naozaj dobre. V hlbokom pokoji. Ležať v priezračne čistej vode mi pomáhalo uvoľniť každý napätý sval v tele a zhlboka dýchať. Keď som si ľahla do horúceho piesku, všetko to napätie, akoby odchádzalo a uvoľňovalo sa z tela. Bol to čas na výdych.

Opäť som si uvedomila, aké dôležité je vyvažovať obdobie aktivity, nabudenia a stresu, obdobím, kedy sa vnoríme do pokojného prežívania. Je potrebné vedome prekladať stres a nabudenie tým, čo nás opäť upokojí a uvoľní. A to denne, aj niekoľkokrát.

Dovoliť si vedome uvoľňovať myseľ a telo. Uvedomovať si, kde sa nachádzam, s čím mám kontakt, ako sa cítim, čo mi pomôže sa uvoľniť, uzemniť a dýchať. Pokoj prichádza s tým, že si ho dovolíme v sebe cítiť a vnímať.

Celý môj nasledujúci pobyt sa vinul v tomto duchu. Pokojná, prítomná a objavujúca ďalšie miesta tak, ako mi prišli do cesty, bez väčších plánov.

Čo ešte stojí za to vidieť na Zakynthose?

Keďže som mala auto požičané na 5 dní, prešla som väčšinu ostrova. A niektoré miesta sa mi páčili viac, iné menej. Najskôr sa podelím s tými, kam by som sa pokojne vrátila.

Blue Caves

Blue Caves sa nachádzajú na severe ostrova. Môžete si tam urobiť výlet loďou, či už v skupine alebo samostatne zapožičanou. Loďou sa k ním dostanete bližšie.

Ďalšou možnosťou, ktorú som zvolila aj ja, je výlet autom. Ak vyrazíte, tak ako ja, z Vasilikos, prejdete väčšinu ostrova a vidíte aj jeho krásy na pevnine. Cestou tam som šla viac cez vnútrozemie a cestou naspäť viac po pobreží, so zástavkami na schladenie a okúpanie sa.

Autom zaparkujete pohodlne pri reštaurácii Windmill Snack Bar, odkiaľ vedie kaskádovité schodisko až dole k moru, kde sa môžete okúpať v krásnej čistej modrej vode pri Blue Caves.

Na medziposchodiach schodiska nájdete aj lehátka, ktoré môžete využiť a na rozdiel od tých, ktoré nachádzate inde na ostrove, sú zdarma. To ma veľmi milo prekvapilo a hoci som ich nevyužila, s radosťou som sa potom v snack bare najedla.

V oblasti Blue Caves sa strieda veľa výletných lodí a tak sa to hemží turistami, ktorí sa tam rovnako chcú okúpať, prípadne využiť skákanie z lávok, ktoré sú v oblasti schodiska. Takže, ak tam prídete v neskoršiu hodinu, budete v tlačenici. Ja som to ešte vystihla doobeda, kedy tam bolo málo ľudí a v čase, keď sa miesto začalo plniť, som si vyšla na obed do snack baru s nádherným výhľadom.

Keri Caves (a výlet za korytnačkami)

Vidieť korytnačky Caretta caretta bola jedna z mojich túžob. Preto, keď som volila plavbu loďou zvolila som tú, kde ponúkali výlet za korytnačkami.

Moja predstava podľa popisu bola, že to bude hlavne výlet za korytnačkami, kde sa loďou presunieme do oblasti Národného parku Zakynthos, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti Zakynthos a pobudneme tam nejaký čas pozorovaním korytnačiek.

Realita bola taká, že sme vyplávali pár metrov z prístavu Laganas a tam sme striehli na jednu korytnačku, ktorá sa nám ukázala. Najskôr sme sa pozreli loďou z pravej strany a potom loď otočili z ľavej strany, aby každý aspoň v rýchlosti korytnačku uvidel a šli sme ďalej.

Ešte skôr ako som nastúpila do lode som videla v prístave jednu korytnačku plávať medzi rybárskymi loďami a ukázala sa nám vo väčšej paráde. Takže, ak chcete vidieť hlavne korytnačky, poprechádzajte sa najskôr po prístave alebo zájdite na ďalšie miesta a pláže v okolí Laganas alebo Kalamaki a verím, že budete mať šťastie. Najmä ak radi plávate ďalej od pobrežia, prípadne šnorchlujete.

Následne sme sa plavili ku Keri Caves, ktoré podobne ako Blue Caves mali nádhernú priezračnú čistú modrú vodu, kde sme mali možnosť sa vykúpať a zažiť prechod loďkou v malých morských jaskyniach. Toto bol veľmi pekný zážitok a určite stál za to.

Keri Beach

Keri Beach je pláž v oblasti mesta Keri, tiež v juhovýchodnej časti ostrova. Je to malé mestečko a pláž spolu s prístavom. Pozdĺž pláže nájdete aj rôzne reštaurácie. Mňa milo prekvapila isalos restaurant, kde bolo veľmi pekné prostredie a ponúkali aj vegetariánske verzie tradičných jedál. Ja som ochutnala musaku a bola výborná.

Kalamaki Beach

Je krásna piesková pláž, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova v blízkosti Národného parku Zakynthos, takže na nej, podobne ako na ďalších plážach (napr. Dafni Beach), nájdete ohradené a vyznačené miesta hniezdenia korytnačiek.

Na Kalamaki Beach vedú dve cesty. Tá ktorú vám ponúkne navigácia, keď zadáte trasu Kalamaki Beach je tá, po ktorej sa neodporúčam vydávať.

Dovedie vás na krásne miesto s tavernou a výhľadom, kde však končí cesta pre autá a nasleduje cca 2 km prašná cesta dole kopcom, na ktorú praží slnko. Ja som sa po nej vydala a potom naspäť hore kopcom a bola som rada, že som to prežila a nesmierne vďačná za tavernu na jej konci. Tieklo zo mňa, ako keby ma niekto oblial kýbľom a ledva som dýchala. Majiteľ taverny mi na moju žiadosť dal vodu a veľký pomarančový džús a sledoval, či stále žijem. Keď som odišla občerstvená, tak mi s radosťou mával na rozlúčku.

Nehovoriac o tom, že spomínaná cesta vás dovedie síce na časť pláže, kde nie je veľa turistov, ale zjavne na ňu vedú výlety s koňmi a na väčšine pláže sú exkrementy, takže sa síce osviežite v mori ale na pláži asi dlho nepobudnete.

Radšej odporúčam cestu, ktorú som preskúmala neskôr. Dopravte sa autom ku Crystal Beach Hotel, v ktorého okolí bez problémov zaparkujete. V okolí hotela sú lehátka a slnečníky (platené) a ďalej po pláži dokážete prejsť na časť, kde už je len piesková pláž a keby ste veľmi chceli, aj na tú časť, ku ktorej by vás pôvodne doviedla navigácia (popísaná vyššie). Takže za mňa sa určite viac oplatí táto trasa.

St. Nicholas Beach

Ak hľadáte pekné pieskové pláže, tak určite odporúčam pláže v oblasti Vasilikos. St. Nicholas Beach je síce menšia, ale má krásnu atmosféru aj s plážovými tavernami a barom. Je to pláž, na ktorej som strávila najviac času, pretože som v jej blízkosti bola aj ubytovaná. Rovnako tam nájdete miesta s platenými lehátkami a slnečníkmi, ako aj voľnú pláž, kde si môžete pobudnúť ako sa vám páči.

Ďalšou vychytenou plážou je Banana Beach, ktorá sa nachádza neďaleko. Na tej som však čas netrávila, pretože je to na môj vkus veľmi dlhá a masová pláž. Ak to máte radi a chce sa zabaviť vodnými športami, tak to bude ideálna voľba. Hoci ponuku vodných športov nájdete snáď na každej pláži.

Zakynthos Town

Je považované za hlavné mesto Zakynthosu. Je to menšie prístavné mestečko, kde stačí stráviť pár hodín, prechádzkou, niečím pod zub a možno nejakými nákupmi. Taká najhlavnejšia ulica je Via Roma, kde nájdete najviac obchodov. Ja som tu nakúpila pár suvenírov a nejaké čačky pre svoje potešenie. Niektoré obchody ponúkali naozaj pekné veci, ktoré verím potešia aj ako darčeky. Nič veľkolepé však neočakávajte. Ak ste zvyknutí na iné zaujímavé európske mestá, tak Zakynthos k nim určite patriť nebude. Výlet to však bol príjemný.

Laganas

Laganas je označovaný za party mesto a myslím, že naozaj je. V uliciach a na plážach nájdete väčšinou mladých ľudí a hlavné ulice sú plné barov, klubov a reštaurácií. Je tam rušno a život. Keď som ním prechádzala jedno ráno, tieto ulice boli plné bordelu z prechádzajúceho nočného hýrenia (poháre, fľaše, plechovky a pod.). Ak uprednostňujete nočný život a zábavu, Laganas vás určite nesklame. Ak ste skôr rodinný typ alebo máte radi pokojnejšie miesta, zavítajte radšej do neďalekého Kalamakion alebo oblasti Vasilikos.

Keď som prechádzala autom hlavnými uliciami Laganos, cítila som sa trošku ako v USA. Široká cesta a na jej okrajoch tabule oznamujúce názvy podnikov, predajní a pod. Na chvíľu ma to prenieslo k minulým cestovateľským zážitkom a celkom sa mi táto rôznorodosť páčila.

Kam by som už nezavítala?

Je pár miest, kam by som už nezavítala, a to z rôznych dôvodov: väčšia propagácia ako realita, vzdialenosť, ťažký prístup, služby a pod.

Cameo Island

Cameo Island je miesto, o ktorom určite v súvislosti so Zakynthosom budete počuť. Je to v súčasnosti už malý súkromný ostrovček, ktorý je s Laganas spojený drevenou lávkou. Je určite veľmi pekný na pohľad a na fotografiu. Keď sa ho však rozhodnete navštíviť, za vstup zaplatíte 5 EUR, aby ste si mohli prejsť ostrovček, získať nejakú fotografiu do prívesku na kľúče a prípadne sa okúpať na malinkej preplnenej pláži tohto ostrovčeka. Za mňa som mala za ten vstup naozaj pocit vyhodených peňazí a stačilo by mi pozrieť si ho zvonku. Okrem toho, väčšina výletných plavieb sa pri ňom zastaví a môžete si ho prezrieť aj z opačnej strany.

Marathia Beach

Maratiha Beach je malinká pláž neďaleko Keri Beach. Chcela som si ju pozrieť a chvíľku na nej pobudnúť a osviežiť sa. Prístup na ňu bol pešo z kopca a naspäť do kopca cca 200 m, čo v zásade nie je problém. Keď vám je teplo a nakoniec sa vo vode neokúpete, tak vás to asi veľmi nepoteší. V čase, keď som tam zavítala bol vo vode vyliaty nejaký lodný olej, takže som do vody nemala chuť vojsť. Zároveň je to kamenistá pláž s veľkými okrúhlymi kameňmi, takže, ak si nevezmete obuv do vody, nebude pre Vás vstup do vody pohodlný.

Západné pobrežie Zakynthosu

Západné pobrežie Zakynthosu tvoria prevažne útesy. Výhľady na nich sú nádherné a v tých výškach už okrem olivovníkov nájdete aj viac borovíc a vôňu ihličia. Neoľutovala som auto výlet po západnej časti a výhľady. Niektoré časti mi však nestáli za to, aby som sa za nimi opäť niekedy cestovala hodinu, prípadne viac. Okrem toho na tejto časti nenájdete veľmi veľa pláži, kde by ste sa mohli osviežiť, ak teda cestujete po pevnine a nie loďou. Verím, že ak by som si na výlet zvolila loďku, tak by som mohla vidieť naozaj krásne miesta, kde by sa dalo aj pohodlne okúpať a užiť si more.

Porto Vromi

Z výhľadu nádherný malý prístav, kde kotvia lode, ktoré vás vezmú na rôzne výlety. Ak tam chcete ale pobudnúť, nie je tam veľa priestoru na kúpanie a tak tam zrejme veľa času nestrávite. Teda, aspoň ja som sa len prešla a šla ďalej.

Porto Steniti

Na toto miesto som sa autom vôbec nedostala. Viedla tam cesta, ale cca 2 km pred koncom bolo odporúčanie ísť po nej len autom so 4×4. A keďže na mojom už svietila oranžová kontrolka a rozhodne nebolo 4×4, radšej som to neriskovala. A po skúsenosti s 2 km prechádzkou v úpeku na Kalamaki Beach som si to tentokrát rozmyslela. Nebola tu žiadna taverna, ktorá by ma pri návrate zachránila.

Porto Limnionas Beach

Sem som sa naozaj tešila. Z obrázkov to vyzeralo ako miesto, kde sa mi podarí aj sa okúpať a osviežiť. Dalo by sa, keby nebola tak preplnená. Výrazná časť pláže je vyhradená pre reštauráciu a vstup ďalej na ich pláž je ešte extra platený. Už reštaurácia bola preplnená a s lehátkami to tiež nevyzeralo sľubnejšie. Časť voľne prístupná verejnosti bola tiež plná, takže som sa rozhodla nepobudnúť.

Porto Roxa Beach

Porto Roxa Beach je neďaleko Porto Limnionas Beach a tak som tam pokračovala v nádejí, že sa schladím. Už zaparkovať bol problém, pretože každé parkovisko patrilo k nejakej taverne a s tým následne aj pláž a miesta na nej. Mala som pri tom pocit nátlaku, že si vlastne ani nemám priestor poriadne vybrať, kde by som chcela pobudnúť. Plážové miesta sú tiež na kamenistých plochách, takže prístup do vody je trošku náročnejší.

Ubytovanie a ďalšie služby na Zakynthose

Keď som si obehala celý ostrov, zhodnotila som, že som si svoj „prístav“ na pobyt vybrala veľmi dobre. Vasilikos je skôr taká dedinka, ale pláže v jeho okolí sú asi naozaj tie najkrajšie. Piesočné s krásnou čistou vodou.

Na ubytovanie som mala veľké šťastie. Kuris Apartments & Studios je nádhrené miesto kúsok od St. Nicholas Beach s krásnou záhradou. Z oboch strán sú veľké borovice, ktoré nad záhradkou vytvárajú tieň a sú plné cikád. Takže o riadnu dávku sound healingu máte postarané. Mne ten zvuk robil naozaj dobre a bude vás sprevádzať po väčšine ostrova.

Majiteľka Denia je úžasná ústretová osoba, ktorá sa o vás za každých okolností postará. Poradí vám, čo potrebujete vedieť, nanaviguje vás a mne dokonca poskytla izbu v deň odchodu na celý deň, až do večera, naviac a bezplatne. Tým ma naozaj dostala a nesmierne mi uľahčila pobyt posledný deň a pohodlný odchod domov.

Ubytovanie však na ostrove nájdete veľmi rôznorodé, takže myslím, že uspokojiť svoje preferencie nebudete mať vôbec problém. Od lacnejšieho až po naozaj luxusné. Od pokojných miest, až po tie živšie. Od piesočných pláži, cez tie s drobnými kamienkami, až po kamenisté pláže.

O stravu sa tiež nemusíte báť. V každom mieste nájdete na výber viac reštaurácií a taverien. A ak vás to nebaví na rovnakom mieste, môžete si vyberať, prípadne si autom zájsť do ďalšieho mesta alebo sa najesť niekde po ceste na výletoch. Ak však chcete jesť každý deň v nejakej reštaurácií, počítajte s tým, že sa vám pobyt predraží. Každopádne, ak si vyberiete ubytovanie v apartmánoch, budete mať možnosť si pripraviť aj nejaké jednoduché jedlo sami.

Čo sa týka ďalších služieb, lehátka a slnečníky na pláži, prenájom auta, prípadne skútra, či štvorkolky, to všetko niečo stojí. Zakynthos neradím k najlacnejším miestam.

_________________

Zakynthos pre mňa nebol len nádherným miestom, ale aj miestom, ktoré ma opäť dostalo bližšie k sebe. Tentokrát som cestovala sama a tak som naozaj mohla plynúť a tancovať s časom len podľa toho, na čo bol práve pre mňa v tú chvíľu ten správny čas.

Uvedomila som si veľmi veľa o sebe samej, o svojich potrebách, návykoch a aj o tom, kto vlastne som, ako sa cítim najlepšie a popravde som sa zamilovala sama do seba. A to je naozaj pekný pocit.

Zároveň mi čas na tomto ostrove ukázal, že je v poriadku aj spomaliť, že je v priadku mať čas len pre seba a že je v poriadku byť aj ako korytnačka. Že nemusíme stále bežať závod s časom a našimi ambíciami, ale že môžeme život prežívať aj viac tu a teraz, vnímať správnu chvíľu na naše konanie a neplytvať svojimi silami a energiou na veci, na ktoré práve teraz ten správny čas nie je. A korytnačky o tom asi niečo vedia, keď to ťahajú cca 100 rokov.

Nech už je pre vás správny čas na čokoľvek, želám vám, aby ste to dokázali rozpoznať a plynuli s tým tak, ako vám je príjemné.

Katarína

PS: Grécke ostrovy stojí za to preskúmavať. U mňa to začalo Santorini.

Katarína Ožvoldová
Sprevádzam ľudí na ceste k ich vlastným odpovediam, dôvere k svojim pocitom, objaveniu nečakaných schopností, sily a rozhodnutiam, ktoré budú s nimi v súlade. Som koučka, mám skúsenosti s vedením ľudí a prešla som vlastnou životnou zmenou. Prečítajte si môj príbeh>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.