„Maľba pomáha vytvoriť víziu a pohyb predstavuje akciu a schopnosť v súlade s víziou konať.“ Povedala mi pred rokmi lektorka, keď som sa hlásila na štúdium umeleckých terapií, na dva odbory, arteterapiu a tanečno-pohybovú terapiu.
Bola to jedna z najužitočnejších vecí, ktoré som sa naučila, hneď prvý deň a hneď pri prvom stretnutí. Vtedy som už mala svoju víziu namaľovanú. Bol to môj prvý obraz, ktorý som vytvorila na jednom arteterapeutickom stretnutí a vedela som, že je to v určitom zmysle vízia toho, ako chcem žiť.
Vízia bola, len som ju ešte stále nežila. Cez obraz som vnímala silný pocit, ako sa chcem vo svojom živote mať a kam sa chcem v prežívaní posunúť, len som nevedela, čo presne k tomu vedie a ako presne to mám naplniť.
Vnímanie telesného pocitu v rôznych životných situáciách, kontextoch a pri rozhodovaní o tom, čo ďalej urobím, ma naučilo postupne sa hýbať smerom k vytúženému. Čím viac nasledujem svoj telesný pocit a konám v súlade s ním, tým viac žijem svoju víziu. Cítim sa slobodnejšie, uvoľnenejšie a viac sama sebou ako kedykoľvek predtým. A pretože viem, že som na ceste, teším sa, čo mi táto cesta ešte prinesie. Musím však napĺňať aj druhú časť „definície“, a to konať v súlade s víziou.
Cez zhmotnenie našich predstáv, pocitov a aj myšlienok do niečoho (obrazu, plátna a pod.), na čom to budeme jasne vidieť. To, čo namaľujeme je pred nami a pretavené do existencie, vidíme to a stáva sa to pre nás viac reálnym. Máme to pred sebou a máme to na očiach.
Víziu, ako takú, potrebujeme k tomu, aby sme konali a posúvali sa k niečomu, čo si želáme, či už na vedomej alebo podvedomej úrovni. Samozrejme, konať môžeme aj bez vízie. S tým sú však často spojené úskalia. Ak nevieme, kam smerujeme, môžeme sa točiť v kruhu, blúdiť a mať pocit, že nech robíme čokoľvek, nie je to ono alebo z toho nevidíme za sebou nejaký konkrétny výsledok.
Ak vieme, čo si želáme alebo čo chceme, máme víziu. Alebo aspoň jej podstatnú časť. A nemusí to byť vôbec pomenované konkrétne. Nie je také ojedinelé, že hoci žijeme úspešné životy (finančne, materiálne, rodinne), tak sa často necítime úplne spokojní, niečo nám chýba. Často ani nevieme pomenovať, čo presne.
Ak nevieme, čo chceme, môžeme to objaviť. Môžeme po tom pátrať a zisťovať, čo je to, kam nás vedie pocit, pri čom nám rastie energia a pod. Pri tomto pátraní a zhmotňovaní našej predstavy nám môže veľmi dobre poslúžiť práve maľba a aj pohyb, pretože nám pomáhajú skúmať a aj zachytiť informácie z emócií a telesných pocitov, ktoré nám o našich potrebách hovoria neustále.
Mnohé rozhodnutia v našich životoch nerobíme preto, že to tak sami naozaj chceme. Sme výrazne ovplyvnení výchovou, spoločnosťou a tak veľmi často napĺňame predstavy iných ľudí bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Chceme niečo, čo si myslíme, že máme chcieť.
Preto je tak dôležité, aby sme sa naučili vnímať to, čo je v nás hlbšie a je to naša vlastná potreba alebo túžba. Viac o tom píšem v článku Čo pre mňa predstavuje visionboard?
Raz za mnou na koučing prišla mladá žena, ktorá bola veľmi nešťastná. Bolo pre ňu veľmi náročné zadefinovať aj to, prečo vlastne ku mne prišla, s čím by chcela ideálne odísť alebo to, čo vlastne v tejto chvíli potrebuje, kam chce naším rozhovorom dospieť.
V jednom momente som vzala papier a všetky možné perá, fixky a zvýrazňovače, ktoré som mala poruke v kancelárií a poprosila som ju, nech nakreslí to, ako sa cíti, nech to dá zo seba na papier. Trvalo to chvíľku a bola s obrázkom hotová. Bolo na ňom veľa čiernej, na okraji pár ružových srdiečok a vo vnútri jedna zelená bodka. Opýtala som sa jej, čo vlastne nakreslila.
Poukázala na rozpor, ktorý zažívala: "Stále hovorím o láske, no sama ju nežijem.“ V rozhovore predtým veľa hovorila o láske a o tom, ako chce, aby ju mali ostatní tiež tak radi, ako ich má rada ona.
Potom ukázala na malú zelenú bodku v strede obrázku. „Toto je to, čo chcem najviac, to, čo chcem skutočne, no stále sa k tomu neviem dopracovať. Je to pokoj, hlboký pokoj.“
Až keď nakreslila, čo prežíva a ako sa cíti, dokázala skutočne zadefinovať, čo malo byť predmetom nášho stretnutia a koučovania. Chcela sa cítiť pokojnejšia, chcela zažívať pocit pokoja.
Niekedy to proste v spleti svojich myšlienok nevieme nájsť a potrebujeme sa ponoriť hlbšie, dostať sa k pocitu a využiť aj ďalšie spôsoby premýšľania, ktoré sú nám prístupne a vedú aj cez našu kreativitu.
Ak chceme našu víziu pretaviť na realitu, potrebujeme konať, urobiť akciu, teda hýbať sa (ideálne smerom k tomu, čo chceme). Samotný pohyb je zástupcom akcie, konania. Skúmanie pocitov a impulzov v tele vedúcich k pohybu v súvislosti s našou víziou či predstavou nám pomáha konať aj v realite.
V telesnej rovine a kinestetickom (pocitovom) vnímaní môžeme zaciťovať, kam nás vedie telesný pocit, aké emócie (strachy, obavy, radosť, nadšenie a pod.) máme v súvislosti s našou víziou spojené, prípadne, kde máme pohyb zaseknutý. Okrem toho nám pomáha vnímať, ktorým smerom nás to skutočne láka, ktorým smerom sa skutočne chceme hýbať (vykročiť, konať), čím nám okrem iného uľahčuje aj rozhodovanie.
Viac o súvislostiach a o tom, ako môžeme čítať telesné signály sa dočítate v článku Ako prehovára telo?
Keď hovoríme o zaseknutom pohybe, často môžeme vedieť, čo chceme, mať víziu, ale niekde hlbšie môže byť skryté niečo, čo tomu bráni. Nejaké naše presvedčenie o živote alebo danej situácii. Môže na nás vplývať niečo, kvôli čomu sa bojíme konať v smere našej skutočnej túžby, napr. môžeme mať pocit, že tým niekoho zrádzame alebo že robíme niečo „zlé“ (že s tým môže niekto nesúhlasiť) a pod.
V našom smerovaní za tým, čo skutočne chceme bránia naše vnútorné presvedčenia o živote a situáciách. Presvedčenie nie je len nejaká myšlienka alebo myšlienkový proces, je to aj náš vnútorný stav, pocit, emócia, z ktorého následne vychádza naše správanie, je to niečo, čomu ako celok veríme (je to v podvedomej mysli).
Naše presvedčenia nám buď pomáhajú alebo nám bránia v smerovaní za tým, čo chceme. A preto, že vychádzajú z nášho podvedomia, dokážeme ich objaviť práve cez prácu s pocitom a skúmaním nášho telesného prežívania.
„Už som to riešila s nadriadenými, niekoľkokrát som to otvorila na porade, ale nikam to nevedie. Ak to takto pôjde ďalej, budem musieť odísť. To ale nechcem, pretože mám svoju prácu rada, rozumieme si s kolegami, mám príležitosť pracovať na veciach, v ktorých sa rozvíjam. Vôbec neviem, čo mám robiť.“ Jedna z mojich klientok otvorila náš rozhovor približne týmito slovami.
Začali sme sa o tom rozprávať a bližšie skúmať tému. Po nejakom čase, akoby sme sa ocitli v začarovanom kruhu: „Ja už som to vo firme povedala, povedala som, čo je potrebné, aby sme zaviedli. Neviem, čo viac môžem urobiť. Nevidím riešenie.“ Nepomáhali ani otázky na zdroje, z minulosti, súčasnosti, nebol nikto, kto by vo firme problém vedel vyriešiť a pod. A tak sme šli skúmať trošku hlbšie, do pocitu.
Zo skúmania svojich pocitov a postojov k danej téme a aj toho, ako by sa cítila, keby bola situácia vyriešená si uvedomila, čo v skutočnosti potrebuje urobiť: „Povedz to ešte raz a dôraznejšie.“ Poradila sama sebe.
Klientka si v tomto momente uvedomila, že aj keď už o danej téme hovorila s nadriadenými a aj na poradách, nehovorila o nej dosť dôrazným spôsobom. Nehovorila o nej z úrovne svojej sily, svojej pevnosti a s ochotou prijať všetky dôsledky a zodpovednosť za danú situáciu a jej riešenie.
Toto uvedomenie vzišlo z fyzického pocitu, v ktorom bola dostatočne pevná na to, aby bola danú tému schopná otvoriť opäť a tentokrát v inej sile.
Maľba aj pohyb predstavujú most medzi vedomím a podvedomím. Pomáhajú nám spojiť sa s tým, čo ešte nemáme úplne pomenované alebo uchopené vo vedomej mysli.
V ilustrácii ľadovca, len malá časť nachádzajúca sa nad hladinou je naša vedomá časť mysle. A tá gigantická časť pod hladinou predstavuje naše obrovské podvedomie, ktoré obsahuje veľmi hodnotné informácie o nás samých a situáciách, ktoré sa nám v živote dejú.
Aby sme sa k týmto informáciám dostali, potrebujeme nájsť „most“, ktorým spojíme podvedomú časť s vedomou. Most, po ktorom prejdú informácie z podvedomej úrovne do vedomej úrovne. Mostom je aj maľovanie a pohyb, resp. cítenie fyzického tela.
Ak neviete ako si vytvoriť víziu a potom ju nasledovať, vždy sa to dá nejakým spôsobom podporiť. Ozvite sa, rada vás tým budem sprevádzať.
Katarína