AKO ZVLÁDNUŤ RUŠNÉ OBDOBIE?

Rušné vianočné obdobie

Predvianočné obdobie patrí k najrušnejším obdobiam roka. Či už v súkromnom alebo pracovnom živote. K už tak nabitému programu sa snažíme ešte vytvoriť niečo špeciálne pre rodinu, svoje okolie, kolegov, či obchodných partnerov.

Pohoda a radosť, s ktorou sú sviatky najčastejšie spájané v našich predstavách, očakávaniach a marketingu firiem, býva často zatienená stresom, nervozitou a únavou.

Sama som sa v minulosti dostala do štádia, že som z obdobia Vianoc strácala radosť, nedokázala som si ho užívať a to, po čom som najviac túžila, bolo tráviť ich osamote.

V súčasnosti zažívam pohodu už niekoľko týždňov pred Vianocami, nestresujem sa a môj záver roka je hlavne pohodový s užívaním si drobných pôžitkov, ktoré mi robia radosť.

K tomu, aby som to takto mohla mať, som si musela mnohé uvedomiť a zároveň zmeniť. Nenechať sa vtiahnuť predstavou sviatkov, ktorú nám vnucuje mainstream alebo rodinné tradície, či naše okolie. Naša energia nemá nevyčerpateľné zásoby, preto si v rušnom období musíme uvedomovať, ktoré veci chceme a potrebujeme zvládnuť, ktoré môžeme vypustiť, prípadne požiadať o pomoc alebo ich urobiť inak.

Pár príkladov ako na to:

Uvedomte si a riaďte očakávania

Vianoce väčšinou trávime v kruhu rodiny a každý z nás o tom môže mať iné predstavy. Zvlášť, ak máme rozdielne tradície, ktoré si prinášame z našich pôvodných rodín. Zároveň aj zmeny v životných situáciách, či v osobných preferenciách, môžu prinášať aj zmenu v tom, ako by každý z nás najradšej trávil sviatky.

Rozprávajte sa o tom so svojimi blízkymi. Prizvite aj deti. Klaďte si otázky:

Čo je to, čo máte na Vianociach najradšej?

Kedy sa cítite najlepšie?

Aké by ste chceli, aby tento rok boli?

Na čom najviac záleží?

Zamyslite sa nad hodnotami

Akých hodnôt sa vaše očakávania dotýkajú a ktoré máte spoločné s ostatnými ľuďmi v rodine (prípadne tými, s ktorými sviatky trávite).

Je to napr. pohoda, príjemná atmosféra, tráviť čas spoločne? Alebo niečo iné?

Ak sa zamyslíte aj nad hodnotami, ktoré vám Vianoce majú priniesť a určite si spoločne tie najdôležitejšie, budú sa vám ľahšie robiť aj ďalšie rozhodnutia o tom, čo v ich príprave ponechať, prípadne čo vypustiť alebo ako inak k nim môžete pristúpiť.

Určite si priority a plánujte

Na základe očakávaní a hodnôt si určite to, čo je pre vás, resp. spoločne s rodinou najdôležitejšie.

Čoho sa vy alebo ako rodina nechcete vzdať?

Čo všetko môžete vypustiť? Resp. čo, keď nebude prítomné počas sviatkov, nepokazí vám to radosť?

Vianočné sviatky sami o sebe ukazujú ako veľmi dokážeme určovať naše priority a plánovať. Keď viete, čo chcete mať cez sviatky zabezpečené a čo chcete zažiť, naplánujte si s predstihom, ako to zvládnete.

Pri každej aktivite (pečenie, zdobenie, varenie, výlety a pod.) si môžete položiť aj otázky:

Čo dobré mi to prináša? / Čo mi to dáva?

Čo mi to berie?

To vám môže pomôcť uvedomiť si, či v tom chcete pokračovať, či niečo vypustíte alebo zmeníte.

V mojej rodine bolo obdobie niekoľkých rokov, kedy sa sviatky chystali vo veľkom. Pretože malo množstvo ľudí svoje vlastné predstavy, ktorých sa nechceli vzdať a nikoho nenapadlo o nich v pokoji diskutovať, chystal sa na vianočnú večeru neuveriteľný počet chodov. 2 rôzne druhy kapustnice, 2 rozdielne fazuľové polievky, 3 druhy rýb a k tomu 2 rozdielne zemiakové prílohy. A to nehovorím o predvianočnom pečení. Každý bol spokojný so svojím menu, ale definitívne sa to podpísalo na vianočnej atmosfére, zvýšenej nervozite a hádkach.

Spoločná diskusia o hlavných očakávaniach a prioritách by mohla prispieť k jednoduchším a menej hektickým prípravám a väčšej spoločnej pohode.

Požiadajte o pomoc

V čom môžete požiadať o pomoc niekoho iného?

Ak už si toho na zozname ponecháte mnoho, zvážte, čo je vo vašich silách a kde potrebujete pomoc. Napríklad môžete zorganizovať spoločné pečenie so širšou rodinou alebo priateľmi, počas ktorého rýchlejšie napečiete viac druhov koláčov, o ktoré sa môžete podeliť. Prípadne zapojte do príprav aj deti a partnerov. Podeľte si úlohy podľa toho, kto čo môže zvládnuť.

Rešpektuje svoj životný cyklus

V našom živote prechádzame rôznymi fázami, v ktorých máme rozdielnu úroveň energie. Či už je to dané životnými situáciami, ktorými sme počas roka prechádzali a investovali sme do nich viac energie alebo stavom nášho fyzického či duševného zdravia, prípadne aj cyklami, ktorým prechádza naše telo (ženské prechádza cyklami častejšie a intenzívnejšie).

Vašu aktuálnu úroveň energie nezmeníte zázrakom. A tak, keď sa cítite viac vyčerpaní, je ťažké voči tomu bojovať. Lepšie je to prijať a prispôsobiť tomu ďalšie životné okolnosti.

Zvládnite svoje emócie

Ak si potrebujete poradiť s emóciami, prečítajte si niektorý z článkov:

9 spôsobov, ktoré vám pomôžu zvládať emócie.

3 kroky k uvoľneniu strachu, stresu a iných silných emócií.

Postarajte sa o svoje emócie.

Máte právo tráviť sviatky tak, aby ste sa počas nich cítili dobre. Aj keby to malo znamenať, že svoje pôvodné tradície zmeníte (či už hovoríme o jedle, výzdobe, darčekoch, prostredí, prípadne spoločnosti, s ktorou sviatky trávite).

Katarína

Katarína Ožvoldová
Sprevádzam ľudí na ceste k ich vlastným odpovediam, dôvere k svojim pocitom, objaveniu nečakaných schopností, sily a rozhodnutiam, ktoré budú s nimi v súlade. Som koučka, mám skúsenosti s vedením ľudí a prešla som vlastnou životnou zmenou. Prečítajte si môj príbeh>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.