AKO VÁM KOUČING MÔŽE POMÔCŤ V ROZHODOVANÍ O ZMENE PRÁCE

Koučing v rozhodovaní

Pracovná oblasť je jednou z hlavných súčastí našich životov a to akú prácu si zvolíme, vykonávame alebo v akej pracovnej oblasti dokážeme uspieť výraznou mierou ovplyvňuje naše životy. Dosť zásadne by som povedala.

Čas od času nastane aj situácia, že sa rozhodujeme prácu zmeniť. Odísť z pôvodného zamestnania, nájsť si nové, pretože….

Toto rozhodovanie nebýva často jednoduché, môžu s ním nastupovať pocity neistoty, strachu a pod.

Keď sa neviete rozhodnúť

Prišla za mnou klientka, ktorá sa nevedela rozhodnúť medzi dvoma pracovnými ponukami.

Rozhodovala sa medzi tým, či ostane vo svojej pôvodnej práci alebo či príjme ponuku od svojho bývalého zamestnávateľa (od ktorého odchádzala kvôli organizačným zmenám).

Z určitého hľadiska mala tú výhodu, že firmu, do ktorej zvažovala prejsť poznala a pracovala tam už predtým.

Každopádne existovalo množstvo pre a proti, či už zostať v aktuálnej firme alebo ísť do novej (resp. sa vrátiť k svojmu predchádzajúcemu zamestnávateľovi).

Keď sme sa o tom rozprávali, tak sama spomenula, že by si možno mala spraviť zoznam pre a proti u každej firmy a potom si ich porovnať, ale veľmi tomu nedôverovala.

Vtedy som vnímala, že by jej to mohlo pomôcť, veď to sama navrhla, ale prišlo jej to možno príliš jednoduché na to, aby to v rozhodovaní nejako zavážilo.

Navrhla som jej, že ten zoznam urobíme spolu. Zapisovali sme spolu pre a proti u oboch firiem, klasický zoznam, na ktorý by mnohí možno rezignovali ešte skôr ako začali, lebo by im to neprišlo užitočné.

Ja som sa jej pri jeho tvorbe dopytovala na ďalšie pre a proti v oboch firmách a sledovala som jej náladu vo vzťahu k obom firmám. Všimla som si, že pri pridávaní bodov na zoznam týkajúcich sa jednej firmy jej energia klesala a pri druhej naopak rástla.

Keď bol zoznam hotový a nič viac jej už nenapadalo, tak som ju poprosila, nech si oba zoznamy ešte raz prejde a vníma, ako sa pri nich cíti.

Po nejakej chvíli som sa jej len opýtala: „Kde by ste boli radšej? Pre ktorú firmu by ste pracovali radšej?“

Rozžiarila sa jej tvár a odpovedala s väčšou rozhodnosťou: „Pre tú, v ktorej som pracovala predtým.“

Ešte som tam vnímala určitú dávku neistoty a tak som sa pýtala ďalej, ako veľmi je teraz rozhodnutá tu ponuku prijať a pod. Ďalej sme sa o tom rozprávali, aby si bola svojím výberom naozaj istá, ale jej rozhodnutie sa už nezmenilo.

Čo vlastne môže pri rozhodovaní zavážiť?

Často sa snažíme veci uchopiť len racionálne. Človek nejakú prácu vykonáva alebo sa o ňu chce uchádzať len z čisto z pragmatických dôvodov a motivácie toho, že potrebuje financie alebo že má pocit, že nejaká pozícia mu dá určitý status, prípadne ho dovedie k financiám, úspechu a pod. Ale to z dlhodobého hľadiska nie vždy úplne stačí.

Pod našim racionálnym rozhodovaním sa skrýva naše podvedomie, naše pocity a emócie, ktoré neodídu len preto, že nám niečo dáva racionálne zmysel. Ak ich v rozhodovaní nevezmeme v úvahu, budú na nás dobiedzať a časom sa môžu zosilniť, najmä ak si vyberieme to, čo s nami nie je celkovo v súlade. Viac na túto tému píšem v článku s názvom: Ako sa správne rozhodnúť, keď sa potrebujete rozhodnúť okamžite?

A každý potrebujeme iný prístup. Niekto potrebuje v práci cítiť finančnú istotu, stabilitu, niekto iný potrebuje mať dobrý kolektív a harmonické vzťahy a niekto ďalší potrebuje najmä sebarealizáciu. Je to veľmi individuálne a môže to výrazne ovplyvniť aj to, ako v pracovnej oblasti ďalej uspejeme.

Na tému úspechu a toho, čo pre nás úspech znamená a ako k nemu môžeme pristúpiť som napísala článok s názvom: Potrebujeme redefinovať úspech. Ako by ste ho definovali vy?

Ako si ZOZNAM PRE A PROTI vytvoriť?

Pri podobnom rozhodovaní môžete poslúžiť obyčajný zoznam pre a proti.

Odporúčam si naň vyhradiť dostatok času a robiť ho písomne.

Písať treba dovtedy, kým nevypíšete všetko, čo vám napadá. A keď máte pocit, že ste vypísali všetko, tak sa ešte sám seba opýtať: Čo ešte tam je?

Až keď budete mať naozaj pocit, že je na papieri všetko, prestaňte. Prejdite si ešte zoznam očami, viac si uvedomte, čo je pre vás v oboch možnostiach pre a proti a vnímajte ako sa s tým cítite, kam vás to vo finále viac ťahá, viac láka. Tam bude správna odpoveď. 🙂

Niekedy to samozrejme môže byť komplikovanejšie a každému vyhovuje iný spôsob a potrebuje k tomu pristúpiť inak. Toto je len jeden príklad z praxe a pri spoločnom koučovacom rozhovore by sme zrejme objavili niečo ďalšie, to čo by vyhovovalo vám.

Pri rozhodovaní o zmene práce nezabúdajte na svoju motiváciu

Všetko čo sa týka motivácie a našich zámerov sa začína otázkou PREČO? 🙂

Hoci ako koučka musím podotknúť, že odpovedať si priamo na otázku prečo môže byť niekedy veľmi ťažké, pretože priama otázka PREČO? je zároveň konfrontačná a v nás sa môžu spustiť rôzne obranné mechanizmy, ktoré nám môžu sťažiť hľadanie odpovede na túto otázku.

V koučovacom rozhovore sa táto otázka používa minimálne a dokonca by sa dala v úvodzovkách zaradiť medzi „zakázané otázky“.

Každopádne pri zmene práce sa s ňou určite stretnete. Nový zamestnávateľ sa vás takmer s určitosťou opýta, prečo ste odišli z predchádzajúcej práce a prečo chcete pracovať pre ich spoločnosť alebo na ponúkanej pozícii.

Na tému Ako motivácia vplýva na pracovný pohovor som sa viac rozprávala s recruiterkou Petrou Sujovou v živom vysielaní na mojej stránke na Facebooku.

Určite sa oplatí si záznam pozrieť, nájdete ho aj na Youtube.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ak chcete do tejto problematiky preniknúť ešte hlbšie, stiahnite si aj Petrin eBook ZDARMA s názvom: Predtým ako dáte výpoveď v súčasnej práci.

Ako zistíte, čo chcete?

V otázke motivácie pri zmene práce nejde len o to, že sa kandidát s týmito otázkami celkom určite na pracovnom pohovore stretne, ale ide aj o to, a teda by malo ísť hlavne o to, aby človek skutočne vedel, akú prácu vlastne chce robiť, čo mu tá práca prináša, či sa v nej môže cítiť dobre, sám sebou, či mu pôjde, a pod. Ide teda o to SEBAPOZNANIE, aby vás práca bavila a prinášala vám do života ďalšie pozitíva.

To najdôležitejšie nie je v skutočnosti to, prečo odchádzate, ale ako by ste to chceli mať.

Keď za mnou prídu klienti na koučing s tým, že niečo vo svojom živote nechcú, že im prekáža a pod. Vtedy býva väčšinou prvá a zásadná práve otázka: Ako by ste to chceli mať?

A od toho sa potom odrazíme. Ono sa to takto môže zdať veľmi jednoduché, ale keď človek rieši, že mu niečo nevyhovuje, tak s tým často bývajú spojené aj veľmi silné emócie, niekedy aj hnev na niekoho ďalšieho a môže vzniknúť pocit, že to je len o tom druhom, o tom nadriadenom a pod.

A vtedy môže pomôcť práve aj rozhovor s niekým iným, nezaujatým, napríklad koučom. Pretože ten dáva pozor na to, aby ste nespadli do obviňovania a prenášania zodpovednosti, ale prevzali ste aj svoj diel zodpovednosti a uzavreli si túto etapu a hľadali to, čo chcete, ako to chcete a ako to môžete naplniť.

Z toho základného viac krátkodobého hľadiska by malo v prípade odchodu z práce stačiť položiť si tieto štyri otázky. Ak to nechcete rozoberať s niekým ďalším, teda napríklad koučom, tak si ich ideálne vypracujte písomne (vypíšte k tomu všetko, čo vám napadne):

  • 1
    Čo presne mi nevyhovuje, keď uvažujem o odchode z práce?
  • 2
    Ako to chcem mať? / Ako by mi to vyhovovalo?
  • 3
    Je možné, aby som to dosiahol ešte v tejto práci?
    Nejakú zmenu, povýšenie, pocit......
  • 4
    Ak ÁNO, ako to môžem dosiahnuť? Čo pre to musím urobiť?

Ak NIE, ako môžem dosiahnuť, že to bude inak v novej práci? Čo pre to musím urobiť? Aký druh práce musím hľadať?

Ak sa nad tým chcete zamyslieť viac z toho dlhodobejšieho hľadiska, z kontextu vášho ďalšieho života v dlhodobom horizonte, vašich snov a túžob a toho ako chcete, aby váš život vyzeral, môžete si stiahnuť aj môj eBook zdarma na tému: Čo by urobilo vaše budúce ja? Nájdete tu ďalšiu inšpiráciu, ako k tomu môžete pristúpiť.

Naša práca by mala odzrkadľovať naše kvality, silné stránky a do nášho života prinášať viac pozitív, radosti, naplnenia. Tak to skúmajte a hľadajte, čo vás láka, baví a čo zároveň môžete vy ponúknuť potenciálnemu zamestnávateľovi.

Veľa úspechov želá

Rina

Katarína Ožvoldová
Sprevádzam ľudí na ceste k ich vlastným odpovediam, dôvere k svojim pocitom, objaveniu nečakaných schopností, sily a rozhodnutiam, ktoré budú s nimi v súlade. Som koučka, mám skúsenosti s vedením ľudí a prešla som vlastnou životnou zmenou. Prečítajte si môj príbeh>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.