POTREBUJEME REDEFINOVAŤ ÚSPECH. Ako by ste ho definovali vy?

Definovať úspech

Valorie Kondos (bývala koučka v oblasti ženskej gymnastiky) to povedala na rovinu vo svojom TED príhovore.

Víťazstvo sa nie vždy rovná úspech. Po celom svete máme krízu v kultúre – vyhrávať za každú cenu – ktorú sme si vytvorili. V našich školách, v biznise, v politike, sa stalo prijateľným vyhrávať za každú cenu.

Ako spoločnosť uctievame ľudí, ktorí sú na vrchole pyramídy, nadšene tlieskame tým ľuďom, ktorí vyhrávajú šampionáty, voľby, získavajú ocenenia. Ale je smutné, že často tí istí ľudia opúšťajú ich inštitúcie „poškodení.“

Je smutné, že deti so samými jednotkami opúšťajú školy „poškodené“. S oceneniami a medailami, atléti často opúšťajú svoje tímy „poškodení“, emocionálne, mentálne, nie len fyzicky. A s obrovskými ziskami, často opúšťajú zamestnanci ich firmy „poškodení“.

Stali sme sa tak veľmi zameraní na koncový výsledok a na to, aby ním bolo víťazstvo…… Potrebujeme REDEFINOVAŤ ÚSPECH.

Skutočný úspech je rozvíjať šampiónov v živote pre náš svet, či s výhrou alebo prehrou. Potrebujeme to robiť ako rodičia, kouči, lídri.

Nemôžeme viac viesť z miesta, kde je víťazstvo naším jediným meradlom úspechu. Kde je naše ego v centre diania, pretože bolo dokázané, že tento proces vytvára zlomené ľudské bytosti.

A ja viem, že je absolútne možné vytvárať šampiónov v živote, na každom kroku života, bez toho, aby sme museli škodiť ľudskému duchu.“

Ak hovoríte anglicky, môžete si celý príhovor pozrieť priamo na TED.

V článku pre Psychology Today uviedol Dimitrios Tsatiris (psychiater špecializujúci sa na úzkosť):

Naša súčasná posadnutosť úspechom podnecuje úzkosť, zatiaľ čo ničí štruktúru našej spoločnosti. Ak sa chceme vyliečiť individuálne a kolektívne, potom musíme preskúmať tento vzťah.

Tento proces začína rozpoznaním, že úspech nie je synonymum s trvalým šťastím.

Mnohí idealizujú úspech a zabúdajú, že prichádza s množstvom výziev. Napríklad, ľudia, ktorí dosahujú profesionálny úspech môžu byť pod väčším drobnohľadom, pretože nesú väčšiu zodpovednosť.“

Ja sa pod tieto slová podpisujem a k svojmu podpisu ešte dodávam…

…. nejde o to dosahovať úspech, ale dosahovať ho tak, aby sme pri tom nestrácali samých seba, svoje životy a neobetovali sme po ceste všetko, na čom nám záleží.

Ja sama som si v určitom období musela úspech predefinovať. Respektíve, vrátiť sa k svojej pôvodnej definícii. Keď som pred viac ako 11 rokmi menila zamestnanie, odchádzala som z prostredia, kde ma práca nie veľmi bavila a nepodnecovala veľmi profesijný a osobný rast. Vtedy som si povedala, že chcem, aby ma moja práca hlavne bavila. Predsa len v nej trávim väčšinu života a tak chcem, aby ma bavila a napĺňala.

A stalo sa, zamestnala som sa v spoločnosti, kde som sa mohla úžasným spôsobom realizovať. Kreatívne, mohla som osobnostne rásť, posúvať sa, skúšať nové veci, prinášať svoj názor a nápady. Bola to pre mňa vysnívaná práca, až do momentu, kedy som zabudla na svoju pôvodnú definíciu toho, ako chcem, aby moja práca vyzerala.

Ako som sa posúvala, kariérne rástla, rástla nielen zodpovednosť, ale pribúdali aj úlohy, ktoré ma až tak nebavili, či ma dokonca vyčerpávali. To by nebol problém, keby som dokázala ustriehnuť, do akej miery to pre mňa bolo v poriadku.

Zrazu sa mojím hlavným zameraním stal úspech, posun, kariérny rast, viac financií. Myslela som si totiž, že sa za tým skrýva väčšia sloboda – finančná a následne aj časová. No opak bol pravdou a ja som sa tým dostala do kolotoča, ktorý ma tak trochu zomlel.

Trvalo dlho, kým som si uvedomila, že mi niečo uniká a že som sa so svojim životom dostala tam, kde som nechcela.

Až po moment, že to už ďalej nešlo a ja som musela všetko pustiť a začať svoj život vytvárať nanovo. A v tomto momente som si musela aj nanovo zadefinovať, čo pre mňa znamená úspech.

Lenže ako to urobiť? Ako sa môže úspech redefinovať?

Myslím, že je to na každom z nás, aby si našiel to, čo je pre neho najdôležitejšie a podľa toho riadil svoje kroky.

Tento článok je mienený skôr na zamyslenie, aby ste našli svoju vlastnú definíciu úspechu.

Viacerí autori, terapeuti a kouči sa zhodujú, že by sa mal človek v prvom rade zamerať na svoje celkové šťastie, radosť z práce, mať jasné prečo to robí a ideálne tým prispievať aj do životov iných ľudí.

 • Dimitrios Tsatiris ďalej vo svojom článku pre Psychology Today vyjadril tento názor: „Dosahujte výsledky s cieľom pozitívneho prispenia do životov ostatných. Ak meriate úspech podľa individuálnych kritérií, ako peniaze, moc alebo sláva, zrejme budete sklamaní. Šťastie sa stáva viac nedosiahnuteľným, ak sa neustále porovnávate s ľuďmi, ktorých považujete za bohatších, mocnejších alebo známejších. Náš zápal uspieť nemusí byť nevyhnutne zlá vec. Môže mať pozitívny vplyv na životy iných. Problém nastáva vtedy, keď prenasledujeme úspech čisto pre osobné účely. Toto nás nakoniec môže stáť naše mentálne zdravie, našich milovaných a našu spoločnosť.“
 • Dave Asprey vo svojej knihe Game Changers, v ktorej zhŕňa návyky úspešných ľudí, s ktorými viedol rozhovory uvádza k úspechu napríklad aj toto: „Skutočný úspech je radosť, ktorá pochádza z vášho života. Peniaze vám s tým môžu pomôcť, ale to nie je jediná alebo dokonca hlavná cesta k radosti. Skutočné vzrušenie z podnikania a života je proces, kvalita interakcií a vzťahov a hodnota, ktorou prispievate ostatným. Úspech, ktorým si myslíte, že rozkývate svoju loď, do nej urobí len diery, ak cesta nie je zmysluplná a radostná. Je v poriadku chcieť byť bohatý. Len sa uistite, že vaše šťastie nie je naviazané na vaše peniaze. Šťastní ľudia sú angažovaní, produktívni a úspešní. Musíte sa zamerať na to, čo vás robí šťastnými dnes, pretože byť šťastný odomyká novú úroveň potenciálu vo všetkom, čo robíte. Šťastie výrazne uľahčuje zmenu vašich okolností, vášho okolia alebo možno celého sveta.“

V období, kedy som sa rozhodla opustiť svoje predchádzajúce zamestnanie a kariéru som sa cítila veľmi nešťastne. Popravde bolo toho viac ako len práca, čo v mojom živote bolo treba predefinovať.

V tej pracovnej oblasti ma však podporil a povzbudil jeden kouč a terapeut, ku ktorému som vtedy zašla s tým, že sa v tejto veci potrebujem zdôveriť a urobiť si v nej jasno. Vtedy mi povedal príbeh svojej dcéry, ktorá ako dieťa tancovala balet a milovala to. Užívala si to a bola z toho nadšená a teda sa jej aj prirodzene darilo.

V určitom momente jej ponúkli možnosť robiť to viac profesionálne, či už študovať balet alebo tancovať v nejakom väčšom súbore (ospravedlňujem sa, ale už si to nepamätám presne). No ona si uvedomila, že už by ju to nerobilo šťastnou. Že to, čo sa za tým skrývalo, bola väčšia drina a väčší stres a ona milovala to, že si balet môže užívať.

Chce to veľkú odvahu, odmietnuť veľkú príležitosť a nepochybovať o tom, či ste urobili správne. U mňa osobne to veľkú odvahu vyžadovalo, no zároveň mi tento príbeh, ktorý som počula v správnom čase pripomenul to, čo som už dávno vedela, tušila a túžila nasledovať, len som sa bála si to dovoliť, z mnohých rôznych dôvodov a pochybností.

A tak som odvahu našla, odmietla ďalšiu veľkú pracovnú príležitosť a začala hľadať a nasledovať svoje vlastné šťastie.

Objavte svoje PREČO

Pri tom mi pomohol aj Simon Sinek s jeho teóriou, že je vždy dôležité začať otázkou PREČO niečo robíme. Vo svojej knihe Začnite otázkou PREČO vysvetľuje, že keď máme silné prečo, tak to AKO to budete robiť a ČO konkrétne budete robiť sa ukáže. Často začíname naopak, premýšľame ČO budeme robiť a AKO a PREČO hľadáme dodatočne. Ale práve PREČO udáva všetkému čo a ako robíme význam, dodáva tomu ten správny smer.

A pritom nejde len o to, prečo niečo robíme sami pre seba, ale aj prečo to robíme pre iných.

Moje hlavné prečo sa týka slobodného života. Netýka sa to vonkajšej slobody, tá je v dnešnej dobe viac menej prístupná každému, aj napriek aktuálnym okolnostiam.

Týka sa vnútornej slobody. Toho, že máme v každom momente na výber, že v akejkoľvek situácii môžeme v sebe cítiť voľnosť a prijať rozhodnutie, ktoré bude s nami v najväčšom súlade. Samozrejme s tým musíme prijať aj zodpovednosť a ďalšie okolnosti, ktoré to prináša. Ale, keď sa rozhodujeme a konáme podľa toho, čo je s nami naozaj v súlade, tak mnohé veci ľahšie prekonáme, zvládneme, ustojíme a kráčame tak k vytváraniu života, ktorý nás robí naozaj šťastnými.

A toto je moje prečo pre mňa samú, ale aj pre iných ľudí, pre ľudí, s ktorými pracujem a ponúkam im svoje služby. Pretože verím, že čím slobodnejšie budeme žiť sami v sebe, v našej vlastnej podstate, tým lepšie sa nám bude žiť vzájomne spolu.

Ako si stanovovať ciele?

Dave Asprey vo svojej knihe Game Changers ponúka ešte ďalšie a hlbšie zameranie na ciele, ktoré si stanovujeme. Autorom tohto modelu je Vishen Lakhiani, zakladateľ spoločnosti Mindvalley.

Rozdeľuje ciele na ciele zamerané na prostriedky (means goals) a konečné ciele (end goals).

Ciele zamerané na prostriedok sú napríklad získať titul, pozíciu, zarábať XY peňazí.

Tieto ciele v skutočnosti neprinášajú šťastie priamo, pretože sú len prostriedkom k tomu, čo si myslíme, že nimi dosiahneme. To čo sa v skutočnosti za týmito cieľmi skrýva sú konečné ciele.

Napríklad, chcete zarábať XY peňazí, pretože si myslíte, že vám prinesú slobodu. Konečný ciel v tom prípade je sloboda.

Konečné ciele ďalej spadajú do troch rôznych kategórii: veci, ktoré chcete zažiť, spôsoby, ktorými chcete rásť ako ľudské bytosti a spôsoby, ktorými chcete prispieť alebo zanechať stopu vo svete.

Aby ste si stanovili svoje konečné ciele, stanovte si najskôr svoje ciele zamerané na prostriedok a potom si odpovedzte na tieto tri otázky, ktoré by vás mali doviesť k vašim konečným cieľom:

 • 1
  Čo chcem zažívať?
 • 2
  Ako chcem rásť?
 • 3
  Ako chcem prispievať svetu okolo mňa?

Čo by urobilo vaše budúce ja?

Ciest a spôsobov ako môžete úspech pre seba zadefinovať alebo redefinovať tak, aby bol viac v súlade s vami samými a neudávaný len spoločenským statusom, tempom a trendmi je určite viac.

Ja ponúkam ešte jeden. A ten je v tom predstaviť si, kým chcete skutočne byť, ako sa chcete cítiť a čo chcete zažívať a potom sa sami seba opýtať, čo by ste urobili v situácii, v ktorej sa práve teraz nachádzate alebo si s ňou neviete rady. Viac o tomto spôsobe sa môžete dočítať v mojom eBooku zdarma na tému: Čo by urobilo vaše budúce ja?

Nech už je vaša definícia úspechu akákoľvek, držím vám palce, aby sa vám ju darilo dosahovať a aby vás táto cesta robila šťastnými, nech už to pre vás znamená čokoľvek.

Rina

Katarína Ožvoldová
Sprevádzam ľudí na ceste k ich vlastným odpovediam, dôvere k svojim pocitom, objaveniu nečakaných schopností, sily a rozhodnutiam, ktoré budú s nimi v súlade. Som koučka, mám skúsenosti s vedením ľudí a prešla som vlastnou životnou zmenou. Prečítajte si môj príbeh>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.