ČO TO TEN KOUČING VLASNTE JE?

V poslednom období som koučovala viac ľudí, ktorí mali s koučingom úplne prvú skúsenosť. Mnohí boli veľmi milo prekvapení a niektorí sa pýtali viac do hĺbky: „Čo to ten koučing vlastne je?“ A tak som sa rozhodla, že túto tému rozpracujem viac, aj vo forme videa.

V prípade, že radšej sledujete videá, môžete naň prejsť priamo.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ak viac preferujete čítať, pokračujte v texte ďalej. Dozviete sa odpovede na to:

 • Čo to je koučing?
 • Z čoho koučing vychádza?
 • Čím sa koučing odlišuje od terapie?
 • Čím sa koučing líši od mentoringu?
 • S akými témami môžete na koučing prichádzať?
 • Čo by mal kouč spĺňať?

Čo to je koučing?

Koučing je rozhovor vedený špecifickým spôsobom, kedy kouč prevažne vníma, počúva klienta a kladie mu otázky, ktoré ho majú doviesť k nejakému uvedomeniu v téme, s ktorou klient sám prichádza.

Ideálne by si mal klient uvedomiť, čo je pre neho v danej situácii dôležité, ako bude ďalej konať a prípadne, čo mu v danej situácii pomôže.

Z čoho koučing vychádza?

Základy koučingu a nástroje, ktoré sa v ňom využívajú, vychádzajú zo psychológie, neurológie, filozofie a rôznych iných smerov skúmajúcich ľudské správanie, pričom sa predpokladá (a to vychádza najmä z humanistickej psychológie), že klient je kompetentný a schopný plne zobrať zodpovednosť za rôzne oblasti svojho života.

To znamená, že kouč klientovi neberie moc, práve naopak, ešte viac ho podporuje, aby v sebe objavil schopnosť prevziať zodpovednosť za svoj život.

Čím sa koučing odlišuje od terapie?

Koučing je orientovaný predovšetkým na budúcnosť. Kouč vás svojimi otázkami smeruje k budúcnosti, k tomu nájsť riešenia, ktoré vás môžu doviesť k želanému stavu. V minulosti prípadne len hľadá zdroje, ktoré pre vás môžu byť práve teraz užitočné.

Terapia sa orientuje prevažne na príčinu vzniku vašej aktuálnej situácie a na minulosť, na základe čoho by malo u človeka dôjsť k uvedomeniu a prípadnému riešeniu a liečeniu aj nejakých závažnejších problémov, emočných, zdravotných stavov a pod.

Čím sa koučing líši od mentoringu?

Koučing sa asi najčastejšie zamieňa s mentoringom. Ľudia si myslia, že prídu ku koučovi a on im povie, čo majú presne robiť. To robí mentor. Mentor je niekto, kto by ideálne mal mať v danej oblasti viac skúsenosti ako vy a vie vám na základe svojich skúseností a znalostí poradiť, čo máte v danej situácii robiť a aké kroky ideálne podniknúť.

Kouč na rozdiel od mentora nepotrebuje mať v danej oblasti znalosti a skúsenosti a dokonca je častokrát lepšie, keď ich ani nemá, pretože tak dokáže ostať prítomný, nezaujatý a prirodzene zvedavý. A dokáže vám klásť otázky, ktoré vás dovedú k vášmu vlastnému uvedomeniu, zdrojom a podobne.

S akými témami môžete na koučing prichádzať?

Na koučing môžete prichádzať s rôznymi témami z osobnej alebo pracovnej oblasti. Veľakrát ide napríklad o:

 • Nejaké náročnejšie rozhodnutia.
 • Keď uvažujete nad viacerými možnosťami a nie ste si istí, ktorým smerom sa vydať.
 • Chcete niečo zmeniť vo svojej práci alebo v živote.
 • Potrebujete nájsť riešenia na rôzne životné alebo pracovné témy.
 • Hľadáte rovnováhu v rôznych oblastiach života a práce.
 • Keď si potrebujete premyslieť ako konať v nejakej situácii.
 • Ako sa na niečo pripraviť.
 • Nájsť v sebe zdroje sily alebo nejaké schopnosti, zručnosti.
 • Ak sa chcete zlepšiť v určitých zručnostiach alebo sa chcete sa v nejakej oblasti posunúť vpred.
 • Keď si potrebujete veci utriediť, ujasniť alebo si zmapovať , aké sú vaše možnosti.
 • Keď potrebujete na nejakú situáciu získať nadhľad, zmeniť uhol pohľadu.
 • Keď potrebujete zlepšiť svoju komunikáciu s inými.
 • Alebo posilniť sebavedomie, sebahodnotu a pod.

Tu si len treba dávať pozor na to, aby ste od kouča neočakávali, že vám bude dávať rady. Prípadne, ak už sú nejaké témy pre vás citlivejšie alebo bolestivejšie, tak zvážiť, či by ste už nepotrebovali napríklad terapeuta.

Nemusíte sa ale báť, ak by to tak aj bolo, kouč by to mal rozpoznať a mal by vás na to priamo upozorniť.

Čo by mal spĺňať kouč?

Veľakrát som sa stretla s nejakými predsudkami voči koučingu a tým, že majú ľudia ku koučom rezervovaný postoj. A je to úplne v poriadku, aj ja sama som ho na začiatku mala.

Čo viem aj z vlastnej skúsenosti, aj z rozhovorov so známymi, je to dané najmä tým, že označenie kouč je veľmi moderné používať v rôznych oblastiach osobného rozvoja, aj v prípade, že sa nejedná o skutočný koučing podľa štandardov ICF – Medzinárodnej federácie koučov alebo nejakej inej slovenskej alebo svetovo uznávanej asociácie koučov.

Celé toto zdieľam aj preto, aby ste mali informácie v prípade, že si budete niekedy v budúcnosti hľadať kouča. Je dobré, aby ste sa v takom prípade zaujímali aj o to, aké vzdelanie človek má, či má vzdelanie zastrešené ICF (Medzinárodnou federáciou koučov), prípadne SAKO (Slovenskou asociáciou koučov) alebo nejakou inou celosvetovo uznávanou asociáciou koučov.

Každý kouč by mal spĺňať takzvané kľúčové kompetencie kouča, ktoré opäť definuje ICF – Medzinárodná federácia koučov. A patrí medzi ne napríklad, že:

 • Kouč pracuje v súlade s etickými princípmi
  To zjednodušene znamená, že záujem klienta je vždy najdôležitejší a kouč to rešpektuje aj v prípade, že by klienta mal odporučiť k inému odborníkovi.
 • Buduje s klientom dôveru a pocit bezpečia
  Aj vrátane toho, že všetko čo sa medzi klientom a koučom vypovie, odohrá, ostáva vždy medzi klientom a koučom.
 • Je v koučovaní plne prítomný
  Vníma klienta, je tam pri ňom so všetkými svojimi zmyslami.
 • Klienta aktívne počúva
  Nielen to čo hovorí, ale aj to ako sa mení klientova nálada, emócie a celková atmosféra, keď o niečom hovorí.
 • Podporuje klientovo uvedomenie a jeho posun
  Či už v oblasti osobného rastu alebo v nejakej ďalšej téme, s ktorou prichádza na koučing.
 • Má otvorenú a zvedavú myseľ
  Za žiadnych okolností neposudzuje a nehodnotí, to ako sa klient do nejakej situácie dostal. A ostáva zvedaví, kladie otvorené otázky a úprimne sa o klienta zaujíma.

Verím, že sa mi podarilo zhrnúť komplexnejšie, čo to ten koučing vlastne je. No stále si uvedomuje, že aj tak som nedokázala plne vypovedať jeho hĺbku. Verím, že sa mi to bude dariť v nejakých ďalších článkoch.

Ak by ste radi prenikali do tejto témy, môžete si prečítať môj ďalší článok, v ktorom vám prezradím, čo ja sama považujem za tajomstvo koučingu alebo článok v ktorom zdieľam 13 vecí, ktoré vám koučing môže priniesť.

Prípadne si môžete stiahnuť zadarmo eBook, v ktorom sa venujem tomu, ako môžete zmeniť svoj uhol pohľadu z hľadiska želanej budúcnosti a nájdete ho pod názvom: Čo by urobilo vaše budúce ja?

Mávajte krásne a pohodové dni.

Rina

Katarína Ožvoldová
Sprevádzam ľudí na ceste k ich vlastným odpovediam, dôvere k svojim pocitom, objaveniu nečakaných schopností, sily a rozhodnutiam, ktoré budú s nimi v súlade. Som koučka, mám skúsenosti s vedením ľudí a prešla som vlastnou životnou zmenou. Prečítajte si môj príbeh>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.