V roku 2009 som strávila pol roka v Dánsku, v zime. V ten rok bola zrejme jedna z posledných najtuhších zím v Európe, kedy teplota klesla na – 20 °C a držala sa tam pár týždňov.
V Dánsku bola ozaj zima, všade bolo množstvo snehu a veľká tma už okolo štvrtej hodiny poobede. Kedy sa ráno rozvidnelo, si už nepamätám. To už som bola v práci a mala nos zastrčený v počítači.
Nebolo mi vtedy najľahšie. Cítila som sa veľmi osamelá, bola som vo veľkom strese a všade bola tá tma a zima. Ešte aj na mieste, kde som bývala som doslova mrzla.
Prechádzky po meste mi robili dobre. Všade bola príjemná atmosféra, svetielka a Dáni, ktorí pôsobili dosť pohodovo a spokojne.
Dáni, napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam, v ktorých žijú, patria k najšťastnejším ľuďom na svete. Pravidelne sa umiestňujú na prvých priečkach štatistík o najšťastnejších krajinách sveta.
Majú koncept hygge. Pojem hygge, sa asi najčastejšie prekladá ako útulnosť. No v skutočnosti je to niečo viac. Je to schopnosť robiť si okolo seba príjemnú útulnú atmosféru, vedieť si urobiť radosť maličkosťami a obklopiť sa tými, ktorých máte radi, tak, aby vám bolo príjemne a veselo. Je to schopnosť vytvoriť vo svojom prostredí, ale aj prežívaní, pohodu, ktorá vás priam až objíma.
Koncept hygge je tak fascinujúci, že sa o ňom píšu mnohé knihy, či už z oblasti, ako si vytvoriť hygge doma a v prostredí, alebo ako hygge využiť pre duševnú a psychickú pohodu.
A pritom to nie je nič, čo nedokáže zvládnuť každý z nás. Ide o to užívať si dobré veci v živote a aktívne sa nimi obklopovať, vychutnávať si každodenné radosti života. Často je to súbor maličkostí, ktoré nám robia radosť.
Na náš pocit pohody veľmi vplýva to, či máme okolo seba ľudí, s ktorými nám je príjemne a cítime v ich prítomnosti blízkosť. Môže ísť o priateľov alebo rodinu, s ktorými keď trávime čas, vnášajú nám do života pohodu. Niekedy sa však aj v kruhu rodiny alebo priateľov môžeme cítiť osamelo, ale nečakanú blízkosť pocítiť s ľuďmi, ktorí majú napr. rovnaké záujmy (napr. v skupine, kam chodíme cvičiť alebo maľovať, prípadne v nejakej komunite).
Sme sociálne bytosti a osamelosť nám veľmi neprospieva. Skúste porozmýšľať nad tým, s ktorými ľuďmi, či už individuálne alebo v skupine, sa cítite dobre, prijatí, v bezpečí a sami sebou. Doprajte si s týmito ľuďmi viac stretnutí.
Prostredie, v ktorom sa nachádzame nás do značnej miery ovplyvňuje. My zároveň máme schopnosť toto prostredie ovplyvňovať spätne, a tak ho môžeme prispôsobovať naším potrebám.
Domov by mal byť miesto, kde cítime pocit bezpečia a pokoja. Na to, aby sme si vytvorili želanú atmosféru, často netreba veľa. Stačí ho trošku zútulniť.
Mäkké textílie
Ja mám rada mäkké a teplé veci, preto sa obklopujem mäkkými dekami, ktoré mám vždy po ruke. K tomu pár vankúšikov a huňatých koberčekov pre mňa vytvára pocit pohody.
Správny hygge pocit a aj pocit pohody si navodíme aj vhodným oblečením. Hygge neznamená drahé a luxusné. Hygge znamená pohodlné, príjemné a obľúbené. Noste to, v čom sa cítite dobre a pohodlne.
Pre mňa to v zime sú rozhodne mäkké teplé veci. Na mäkké a teplé svetre nedám dopustiť. Dokonca mám stále nejaké, ktoré som si priniesla z Dánska a v zime sa do nich proste balím. Zbožňujem aj vlnené šaty, či sukne. V súčasnosti si môžeme vybrať z toľkého oblečenia, tak si vyberajme také, v ktorom sa budeme cítiť dobre a budeme sa tešiť, z toho, že si ho môžeme dať na seba. Moje neobľúbenejšie kúsky mám roky a nehodlám sa ich vzdať.
Sviečky
V zime si viac ako inokedy potrebujeme vnášať do nášho domova aj pocit tepla. Neexistuje nič, čo by to dokázalo lepšie ako hrejivý pocit ohňa. Ak zrovna doma nemáte krb, sviečky sú jednoduchá alternatíva, ktorá vytvorí hrejivé a jemné, až intímne osvetlenie.
Osvetlenie
Príjemnú svetelnú atmosféru dokáže vytvoriť aj osvetlenie. Okrem hlavného osvetlenia môžete zvoliť rôzne lampičky s tlmenejším svetlom. Odporúčam tie s teplým žltým svetlom, aby navodili hrejivý pocit. Keď máte k dispozícii viac lampičiek, môžete si tak osvetlenie prispôsobiť podľa nálady (zapnúť len jednu alebo viac, podľa toho, na akú intenzitu práve máte chuť).
Vôňa
Náš pocit pohody bezpochyby dokáže navodiť aj príjemná vôňa. Keď domov rozvoniava výborným jedlom alebo čerstvo napečenými koláčmi, hreje nás to na duši.
Ak sa vám nechce zakaždým kuchtiť, aby ste doma mali vôňu domova, môžete ju nahradiť aj akoukoľvek vôňou, ktorá vám robí radosť alebo vyvoláva pocit pohody. U mňa vyhrávajú kvalitné vonné oleje nad umelými parfumovanými vôňami. V zime uprednostňujem vône ako pomaranč, škorica, vanilka, ale aj tradičnú levanduľu, ktorá je moja celoročná favoritka.
Obklopte sa krásou
Kvety, obrazy, obrázky (môžete si ich aj sami namaľovať), fotografie. Všetko, čo sa vám páči a robí vám radosť, vo vás bude vyvolávať príjemný pocit. Tak prečo si to nedopriať?
Čo si budeme hovoriť, ako ľudské bytosti sme pôžitkári. A nie je nič zlé na tom si tieto pôžitky čas od času dopriavať. Či už ide o vychutnávanie si nápojov, jedla, toho, čo nosíme na sebe alebo aj nejakej tej intimity.
Obľúbené zimné nápoje
Hygge nie je len atmosféra, hygge je hlavne pocit, ktorý si dokážme navodiť tým, čím sa obklopíme, čo nám robí radosť, alebo čo priamo aj konzumujeme. Jeden zo spôsobov, ktorý u mňa v zime prevláda je piť nápoje, ktoré prehovárajú k mojej duši.
Keď som bola dieťa, bolo to kakao. Dnes nájdete rôzne druhy kvalitného kakaa a o jeho afrodiziakálnych účinkoch nie je ani pochýb. Pokiaľ však už nefandíte kakau, môže to byť čokoľvek iné, čo vás zahreje a pohladí.
Pre mňa je to momentálne čokoľvek, čo si môžem dať so škoricou. Chai latte s napeneným mliekom (pokojne aj rastlinným) a navrchu so škoricou.
V období Vianoc veľmi rada pijem aj masala čaj alebo hroznový mušt, ktoré si tvorím sama.
Masala čaj - recept
čierny čaj - ideálne sypaný
celá škorica
niekoľko strukov celého kardamónu
badián
pár klinčekov
Všetko spolu zalejem horúcou vodou a nechám lúhovať, kým sa začne uvoľňovať príjemná vôňa korenín.
Ak chcete mať čaj jemenjší, nechajte najskôr vylúhovať koreniny a čierny čaj pridajte až na záver.
Všetko lúhujem ideálne v konvičke so sytkom, aby mi zostala len čistá tekutina.
Na záver pridám mlieko podľa chuti. Môžete si dať obyčajné mlieko alebo rastlinné, prípadne ho ešte napeniť. Ja čaj nesladím. Originál masala čaj je však sladký, tak ak máte chuť, skúste ho osladiť hnedým cukrom.
Vianočný mušt - recept
čistá šťava hroznového muštu alebo čistá pomarančová šťava
celá škorica
niekoľko strukov celého kardamónu
badián
pár klinčekov
Šťavu dáme zohrievať a pridáme koreniny. Všetko mierne prehrejeme, kým sa začne uvoľňovať príjemná vôňa korenín.
Na záver precedíme a nalejeme do hrnčekov.
Obľúbené zimné jedlá
Okrem nápojov nám pôžitok určite navodia aj rôzne jedlá. U mňa víťazí všetko, čo ma zahreje. Napr. tekvicová polievka s pečeným cícerom, prípadne vegetariánska verzia vietnamskej pho polievky. Alebo aj tradičné pečené zemiaky s kapustou (na tie mám tie najkrajšie spomienky z detstva, ako sme sa s nimi ládovali celá rodina), prípadne pečená zelenina.
V zime varím najradšej. Viac času trávim vo vnútri, a tak si tým sýtim aj svoju potrebu kreativity (experimentujem s receptami, zahrievam domov aj pečením v rúre a rozvoniavam ho).
Pho polievka - recept
1 l zeleninového vývaru
hríby
3 šalotky
3 stručky cesnaku
2 cm zázvoru
jarná cibuľka
3 lyžice sojovej omáčky
šťava z polovice limetky
1 lyžica hnedého cukru
1 lyžica ryžového octu
1 lyžička mletého korenia
2 ks celej škorice
2 ks badiánu
kokosový olej
Na záver:
ryžové slíže (moja oblúbená alternatíva udon alebo ramen rezance)
čerstvý koriander
bazalka
Na kokosovom oleji opražíme nadrobno nakrájanú šalotku a cesnak a zalejeme zeleninovým vývarom. Pridáme nadrobno nakrájaný zázvor, jarnú cibuľku a všetky ďalšie ingrediencie. Povaríme cca hodinku na miernom ohni a na záver vylovíme škoricu a badián. Pridáme už len čerstvý koriander a bazalku (už polievku nevaríme) a uvarené ryžové slíže.
Recept je upravený z pôvodného receptu od autorky vegánskeho blogu A co teda jíš?
Vitamíny
Pojedať vitamíny síce nie je pôžitok, ale vitamíny v zime sú dôležitými doplnkami, ktoré pomáhajú našej imunite, a tak chránia naše telo pred prechladnutím, či rôznymi vírusmi. Okrem toho, vhodná kombinácia vitamínov pomáha aj duševnému zdraviu. Napr. úbytok vitamínu D alebo železa môže prispievať k väčšej únave, malátnosti a aj k menšej odolnosti na stresové situácie. Poraďte sa so svojim lekárom či lekárkou o tom, aké vitamíny sú pre vás vhodné, aj na základe vyšetrenia krvného obrazu.
V zimnom období sme prirodzene viac unavení. Príroda sa dala do úsporného režimu a vyzýva k tomu aj nás. Noci sa predlžujú a tým, že je vonku väčšia tma, viac sa v našom mozgu vyplavuje melatonín, ktorý pomáha pri spánku. V kombinácii s poklesom sérotonínu, ktorý sa naopak viac vyplavuje, keď je vonku slnečné počasie, môžeme mať väčší pocit únavy.
Doprajme si preto aj relax, netlačme tak na výkon a obmedzme všetko, čo nie je životne dôležité. V zime je vhodný čas prehodnotiť svoje priority a vypustiť činnosti, ktoré nám neprinášajú požadovaný výsledok. Tým si vytvoríme priestor na viac aktivít, ktoré nám robia radosť alebo môžu prispieť k relaxu.
Prechádzky na čerstvom vzduchu
Aj keď v zimnom období ubúda svetla a slnečných dní, je dôležité chodiť na prechádzky. Ideálne sa snažte využiť každé slnečné počasie, aby ste sa trošku zahriali a navodili si vďaka pobytu na slnku radosť (slnečný svit, ktorý preniká cez náš zrak do mozgu, pomáha spúšťať sérotonín, čo prispieva k zlepšenej nálade, pokoju a aj sústredenosti).
Večerné prechádzky majú tiež svoje čaro. Dôležité je dýchať čerstvý vzduch a hýbať sa telesne.
Fyzický pohyb
Je známe, že fyzický pohyb má pre naše telo, ale aj naše duševné zdravie množstvo benefitov. Nielenže sa naše telo udržiava v zdravej forme, silnieme, zlepšujeme svoju výdrž, ale vyplavujú sa aj endorfíny a dejú sa ďalšie chemické procesy v našom mozgu, ktoré majú pozitívny vplyv aj na naše duševné zdravie.
Zvoľte si ideálne taký fyzický pohyb alebo cvičenie, ktoré vám robí radosť, aby to celé pre vás nebolo utrpením. Ak potrebujete upokojiť svoj nervový systém, je lepšie voliť cvičenia, ktoré sú pohodové a relaxačné, napr. jóga, chi-kung, tai-chi a pod.
Intenzívne kardio totiž vyplavuje aj určitú dávku kortizolu, čo je stresový hormón. Ak však nemáte problém s intenzívnym stresom, pokojne si dajte do tela a zahrejte sa, napr. aj vonku, na lyžiach, bicykli, behom, prípadne v posilňovni.
Pevné a silné telo prispieva aj k pocitu vnútornej sily a odolnosti.
Dobrá kniha
Milujem tie momenty, ktoré si v zime ukradnem pre seba a dobrú knihu. Väčšinou sa zabalím do deky, zapnem príjemné osvetlenie, zapálim sviečky, pripravím si jeden z obľúbených zimných nápojov a zahĺbim sa do čítania.
Rovnako si užívam návštevu mojich najobľúbenejších kaviarní Foxford v kníhkupectvách Martinus. Majú tam chai latte 🙂 a v obklopení knihami a svojou útulnou atmosférou sú proste hygge.
Výber knihy už nechám na vás.
Malý tip: Malá kniha hygge (dánske umenie šťastného života) od Meik Wiking.
Dobrý film
Nie som zástanca presedenia celých večerov pri televízore. U mňa je televízor skôr dekorácia ako funkčný prístroj. Niekoľko rokov som televízor vôbec nemala. Aj to zrejme prispelo, že som sa naučila tráviť zimné večery inak a tvoriť si pohodovú atmosféru. Čas od času, hlavne v zime, si však rada pozriem nejaký zaujímavý film. Moje najobľúbenejšie pre navodenie pohody sú ľahké komédie.
Väčšiu radosť však mám, keď zájdem s priateľmi do kina a spojím to s príjemným večerom, aj s návštevou kaviarne, kde sa predtým pozhovárame.
Teplý zimný kúpeľ
Ó, a v zime nesmie chýbať ani vyhrievanie sa vo vani. Teplý zimný kúpeľ skombinovaný s nejakou príjemnou voňavou soľou do kúpeľa a so sviečkami na okraji vane, prípadne relaxačnou hudbou, sú ideálna voľba pre zrelaxovanie teľa, mysle a aj duše.
Masáže a sauna
Ak je nejaké ročné obdobie, ktoré môžeme označiť za najlepšie k tomu zájsť na masáž alebo do sauny, tak je to určite zima. Nielenže pri tom dokážme zrelaxovať, má to aj množstvo ďalších benefitov pre naše telo, jeho zdravie a imunitu.
K hygge patrí aj všímavosť a naša schopnosť zotrvávať v prítomnom okamihu. Dokázať byť tu a teraz, všímať si to, čo nás obklopuje a len tak s tým byť, nám ponúka príležitosť na spomalenie, väčšie ukotvenie sa v sebe a aj znižovanie napätia, alebo stresových reakcií. Viac o tom, ako pracovať so všímavosťou aj pri silných emóciách, nájdete v článku: 3 kroky k uvoľneniu strachu, stresu a iných silných emócií.
Vďaka našej všímavosti si môžeme vychutnávať to, čím sme sa obklopili, všetko to hygge, ktoré sme si okolo seba vytvorili a zároveň nám všímavosť môže pomôcť k tomu vytvárať ho okolo seba ešte viac.
K rozvoju všímavosti môže pomôcť aj vedenie si denníka, prípadne denníka vďačnosti, kam môžete zachytávať momenty, za ktoré ste vďační. Pomôže vám to upriamiť pozornosť na veci, ktoré vo vašom živote fungujú a sú dobré už teraz.
Zimné obdobie so sebou prináša aj rôzne zmeny nálad, väčšiu únavu, mrzutosť, prípadne stres. Ak si potrebujete poradiť s emóciami, prečítajte si niektorý z článkov:
9 spôsobov, ktoré vám pomôžu zvládať emócie.
3 kroky k uvoľneniu strachu, stresu a iných silných emócií.
Napriek chladnému počasiu a úbytku energie má zima svoje čaro. Je na nás, koľko pohody si v nej vytvoríme, aby sme si ju mohli užiť a prípadne sa na ňu aj tešiť.
Nech sú vaše chladné dni naplnené pohodou a teplom domova.
Katarína