Každý z nás myslí NEGATÍVNE.
Niekto viac. Niekto menej.
Niekto podľa situácie, v ktorej sa nachádza.
Niekto sa už naučil, ako svoje myslenie držať viac so zameraním na to pozitívne.
O sile pozitívneho myslenia sa v modernej a pozitívnej psychológii môžeme dozvedieť veľa. Neuroveda zároveň hovorí o budovaní nových spojení v mozgu, ktoré vedú k novým návykom, a majú pre nás, naše duševné zdravie, aj následne konanie pozitívny efekt.
Aj v koučovaní pracujeme s prerámcovaním do pozitívneho vnímania situácie a následných krokov. Veríme tak v zmocnenie klienta a v podporu jeho schopností konať želaným (pre neho prospešným) spôsobom.
Keď sme pohltení v situácii a myšlienkach obáv či strachu, zmeniť negatívne myslenie na pozitívne už môže byť o niečo náročnejšie. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Stresové reakcie v kombinácii s negatívnymi myšlienkami ma dokázali dostať do ťažkých chvíľ.
Keď som vo veľkom emočnom vypätí chcela myslieť pozitívne, bol to nadľudský výkon, ktorý sa samozrejme nikdy nepodaril. Nefungovali pozitívne vety, ani formulácie či afirmácie. A len sa zvyšoval tlak, aj frustrácia.
Nemusíte myslieť pozitívne, stačí zastaviť negatívne myslenie
Zachytila som útržok rozhovoru, v ktorom neurovedec hovoril o tom, že nie je potrebné začať myslieť pozitívne. Stačí, ak zastavíme negatívne myslenie.
Bol to pre mňa obrovský AHA moment.
To je úplne nový pohľad a je to menší a jednoduchší krok, ako začať myslieť pozitívne a preklopiť svoj návyk o 180 stupňov.
A tak som pátrala trošku viac a prešla niekoľko odborných článkov, ktoré sa zaoberali zastavením myšlienok.
Zastavenie myšlienok má pomôcť blokovať sekvencie reakcií na kognitívnej úrovni a využíva sa aj v základnom modeli kognitívno-behaviorálnej terapie (KBT): podnet – kognícia – emocionálna alebo behaviorálna reakcia.
V ľudskejšom jazyku, zastavenie myšlienok sa vzťahuje na zámerné zablokovanie prebiehajúcej sekvencie myšlienok, a tým pádom aj konania pod vplyvom týchto myšlienok. Využíva sa aj na liečbu obsedantných myšlienok, bežných psychologických porúch, úzkosti, dokonca aj fóbií.
Pretrvávajúce negatívne myšlienky zastavíte jednoducho pomocou STOP.
Keď sa prichytíte pri tom, že myslíte negatívne, tieto myšlienky vás vťahujú a nijako nepomáhajú k riešeniu situácie, v ktorej sa nachádzate, môžete túto metódu využiť rôznymi spôsobmi:
Ak vás zaujíma téma sebaregulácie a regulácie emócii, viac nájdete v týchto článkoch:
Niekedy je to, čo prežívame tak silné, že nám pomôže len zaliezť do bezpečného priestoru (napr. do postele alebo sa zakutrať pod deku) a počkať, kým všetko prejde. Preto na seba netlačte, ak vám metóda nebude pomáhať pri vysokom vypätí.
Zvládnuť negatívne myšlienky a emócie je proces, je to učenie sa nového návyku. Začnite v malom a potom postupne nájdete ďalšie spôsoby, ktoré vašu schopnosť sa zregulovať posilnia.
Robte malé kroky. Všímajte si, ako vám to pomáha, ako sa vám čistí myseľ, či dokážete jasnejšie uvažovať a aj aktívnejšie pristúpiť k riešeniu situácii, ktoré sú pre vás náročné.
Časom sa možno prichytíte aj pri pozitívnych myšlienkach, ktoré podporia váš posun.