NEMUSÍTE DOKONČIŤ VŠETKO, ČO ZAČNETE: vedieť, kedy je čas prestať

Koučing: nemusíte dokončiť všetko

Už ste niekedy boli v reštaurácii, dostali ste jedlo, ktoré vám nechutilo, ale aj tak ste ho zjedli, pretože vám bolo trápne ho vrátiť? Prípadne ste si na tanier naložili viac, ako by ste potrebovali zjesť, no aj keď ste už boli plní, natlačili ste to do seba, pretože vám bolo ľúto nechať niečo na tanieri?

Toto sa nám deje v mnohých oblastiach života. A najčastejším dôvodom, prečo je ťažké s niečím prestať, je ľútosť.

  • Ľútosť zo strateného času
    Často máme pocit, že keď niečo opúšťame, nedokončíme alebo sa nám nepodarí, bol to stratený čas.
  • Ľútosť z utopených nákladov
    Máme predstavu, že keď do niečoho veľa investujeme, je kontraproduktívne sa toho vzdať. Je nám to prirodzene ľúto, pretože máme pocit, že tým o veľa prichádzame. Nemusí ísť vždy len o financie. Môže to byť aj spomínaný čas, alebo energia, ktorú sme do projektu vložili a pod.
  • Ľútosť z obetovaných príležitosti
    Čo iné sme mohli robiť, keby...(sme nevenovali čas a energiu tomu, čo už teraz nefunguje)? Kým sme mohli byť? A tým, že sme sa tomu nevenovali, prišli sme o to, a už nemá zmysel s tým začínať.

Je vám to povedomé?

Zabúdame však na jednu vec, aj keď sa nám niečo nepodarí, veľa sa pri tom učíme. Mnohí úspešný ľudia hovoria, že sa učíme len z chýb. Len vďaka nim napredujeme a môžeme sa posúvať, prípadne prísť na to, čo zafunguje.

Niekedy nám to, čo potrebujeme opustiť, už dalo to najviac čo mohlo: práca, ktorá nám dala skúsenosť, posun, financie; vzťah, ktorý nám dal lásku, prípadne deti. To, že nastal čas to opustiť, neznamená, že sme stratili čas, peniaze, príležitosti. V tom danom momente to pre nás mohlo byť to najužitočnejšie a najlepšie. A teraz je možno moment ísť ďalej. Oceňme však to, kam sme sa vďaka tomu posunuli, kým sme sa stali.

Klienti na koučing prinášajú témy, v ktorých sa potrebujú o niečom rozhodnúť. Kedy voľba jednej možnosti znamená stratu inej. V uplynulom roku, klienti prinášali aj témy opúšťania: partnera, zamestnancov, podnikania.

Tieto rozhodnutia nikdy nie sú jednoduché a nie je potrebné ich unáhliť, a tak je dobré si dať čas, pouvažovať o nich a pokojne ich priniesť do rozhovoru aj viackrát.

Jeden z klientov sa dlhodobo cítil zaseknutý v spolupráci s kľúčovým zamestnancom. Firma, ktorú vybudoval a roky mu prinášala hlavný zdroj príjmov, začala narážať na zmenu správania niekoho, koho práca mala priamy dosah na výsledky. Vymeniť zamestnanca by možno bolo riešenie, ak by jeho expertíza nebola ojedinelá a bolo by možné za neho nájsť náhradu, čo v tomto prípade možné nebolo.

Množstvo našich koučovacích rozhovorov sa vrátilo k téme ich vzťahu, vzájomnej dôvery a narastajúcej finančnej straty.

Ako koučka neradím, a v takomto prípade by som sa zahrávala s osudom, ak by som sa radiť snažila. Len som klienta pozorne počúvala, kládla otázky, ktoré mu pomáhali uvedomovať si nástrahy rozhodnutí, ale aj ich príležitosti, vyjasňovať aktuálne pocity v danej situácii a narastajúce nepohodlie, stres a obavy.

Keď sa klient rozhodol toto podnikanie pustiť, uvedomil si, aké ďalšie príležitosti pred ním stoja, v ktorých ďalších podnikateľských projektoch, ktoré mal sa môže ďalej posúvať a rozvíjať ich do nových rozmerov.

Podobné to je aj v iných oblastiach rozhodnutí, ktoré s klientmi zažívam: opustiť partnera, prácu, krajinu.

Nový začiatok

Keď zažívame podobné situácie a rozhodovanie, často sa zameriavame najmä na to, čo strácame, a tak pokračujeme v niečom, čo pre nás nie je správne. Často sa na to zameriavame aj po tom, čo sme už rozhodnutie urobili a prijali ho ako najlepšie možné.

Potrebujeme si dovoliť začať znova a oceniť príležitosti, ktoré pred nami sú.

Mnohí z nás boli vychovávaní s vierou, že keď sa k niečomu zaviažeme, musíme tomu zostať verní, ako napríklad športy a aktivity. Ak sa náhodou rozhodneme pre zmenu, môžeme byť označení na nedisciplinovaných alebo ľudí, čo nevedia dotiahnuť veci do konca. Mnohí z nás sú tak veľmi zaviazaní dokončovať veci, že ani neprestanú čítať knihu alebo pozerať film, ktorý ich nebaví. Máme pocit, že keď zotrvávame do konca, preukazujeme schopnosť dodržiavať záväzky, ale niekedy len tolerujeme niečo, čo nám nevyhovuje. Je však v poriadku zmeniť názor. Je v poriadku zmeniť smer. Je v poriadku začať znova. Nemusíte dokončiť všetko, čo začnete.

Koučovacie otázky

  • Čoho sa stále držíte, pretože máte pocit, že keď to pustíte, bude to znamenať stratu času, nákladov alebo príležitosti?
  • Čo potrebujete prestať robiť?

Napriek tomu, že vzdať sa niekedy môže byť naozaj užitočné, nie všetko je potrebné vzdávať. Niekedy je naše nepohodlie cestou k rastu. Niekedy je to nevyhnutné.

Je rozdiel medzi tým, čo je diskomfort a tým, čo pre vás nie je dobré.

Rozlíšiť to môžu pomôcť tieto otázky:

  • Aké sú dôsledky toho, keď sa teraz / tohto (doplňte za seba oblasť) vzdám?
  • Aké sú výhody toho, keď vytrvám?

Veľa času v živote strácame tým, že sa držíme vecí, ktoré nefungujú. Je v poriadku, ak niečo nie je pre vás. Je v poriadku zmeniť smer.

Mohlo by vás zaujímať

3 kroky, ako môžete ZBILANCOVAŤ uplynulý rok a určiť si smerovanie budúceho roka

Zbilancovať rok v koučovacom rozhovore

Bilancia roka 2024

V závere každého roka dávam nielen svojim klientom možnosť zbilancovať svoj rok v rozhovore so mnou.

Jednou z najužitočnejších otázok býva práve otázka: Čo potrebujete prestať robiť, aby ste sa v novom roku mohli posunúť?

Niektorí klienti so mnou bilancujú už niekoľký rok v rade. Zistite aj vy viac o tom, čo vám bilancia roka môže priniesť.

Katarína Ožvoldová
Sprevádzam ľudí na ceste k ich vlastným odpovediam, dôvere k svojim pocitom, objaveniu nečakaných schopností, sily a rozhodnutiam, ktoré budú s nimi v súlade. Som koučka, mám skúsenosti s vedením ľudí a prešla som vlastnou životnou zmenou. Prečítajte si môj príbeh>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.