Time management, prokrastinácia, ako stihnúť za 24 hodín všetko, čo by sme chceli, je večná téma.
Existuje množstvo prístupov k tomu, ako plánovať, riadiť svoj čas, určovať priority a pod.
Tak ako je možné, že to stále riešime?
Za uplynulé obdobie som sa stretla s troma klientmi, ktorí riešili podobnú tému.
„Chcem sa posunúť, viem presne, čo mám robiť, no stále to odkladám, všetko riešim až na poslednú chvíľu. Chcem to už inak.“
„Potrebujem si v množstve úloh, ktoré riešim nájsť čas na to dôležité, aby som sa mohla pracovne posunúť.“
„Potrebujem nájsť spôsob, ako v nabitom dni aktivitami nájdem viac času na prácu.“
U každého klienta za jeho témou nedostatku času stálo niečo iné. Ani jeden z nich nepotreboval nájsť vhodnú metódu, ako si čas začať plánovať alebo to robiť lepšie a efektívnejšie. Každý z nich si potreboval uvedomiť, čo stojí za jeho témou nedostatku času a nájsť svoj vlastný spôsob, ako sa v tejto oblasti posunúť.
Riešenia mojich klientov nemusia byť to, čo presne vy potrebujete na zlepšenie svojho vzťahu s časom, no môžu vám poslúžiť ako inšpirácia a prinajmenšom ako pripomienka toho, že:
Na každú situáciu existuje riešenie, na ktoré máte schopnosti.
Vtomto prípade klient riešil svoju prokrastináciu. Chcel sa posunúť v nových pracovných projektoch, mal plány, ciele, túžby, no na konci dňa zistil, že sa v nich veľmi neposunul.
S klientom som pracovala bežným koučovacím rozhovorom. Kládla som mu otázky, vďaka ktorým si vo svojej téme robil jasno.
Počas koučovania prišiel na to, že za jeho prokrastináciou často stojí sebadôvera. Uvedomil si, že aktivity, ktoré si vyžadujú prekonať nejakú neistotu alebo predstavujú krok na nové územie, často odkladá alebo prekrýva aktivitami, v ktorých cíti, že ich pozná, idú mu a vie, že ich určite zvládne. A tak nové úlohy alebo úlohy, ktoré by mu mohli pomôcť v posune k želanému cieľu často odkladá.
Na to, aby tento automatický návyk zmenil, si vytvoril pomôcku. Napísal si na papier, ktorý umiestnil k svojmu počítaču otázku: Je to, čo práve robím podstatné?"
Táto pripomienka mu pomôže častejšie sa zastaviť a uvedomiť si, či práve pracuje na veci, ktorá ho posunie vpred, urobiť si odstup a byť bdelý v tom, čo práve robí.
Klientka riešila, že vie presne na čom má pracovať, vie, čo chce, no stále sa k práci nevie dostať. Pracuje až v momente, keď sa blíži termín a je donútená veci dokončiť. Potom pracuje aj do noci. Tento stav jej nevyhovoval a chcela to zmeniť.
Po krátkom rozhovore na danú tému sme pracovali na hlbšej telesnej úrovni cez kinestetický koučing a vizualizáciu. Vo vedomej mysli sme totiž nenachádzali uspokojivé riešenia a klientka sama hovorila o potrebe vnútorne cítiť schopnosť na veciach pracovať priebežne.
Výsledok koučingu najlepšie zhrnula sama klientka v príspevku, ktorý uverejnila na Facebooku.
„Uvědomila jsem si, že jsem ztratila kus sebe, až když jsem ho díky koučingu s Katarínou Ožvoldovou zase našla. Přišla jsem za Katarínou s prosbou o pomoc, že nemám na nic čas, mám pocit, že nic nestíhám a neumím plánovat. Provedla mě koučingem s velmi silnými vizualizacemi a hodně silnými emocemi. A výsledek jednoho sezení? Našla jsem sebe, která měla ráda čas, vnímala jeho hodnotu a pomíjivost. Už na střední škole jsem totiž měla své životní motto: “čas máš na to, na co si ho uděláš” a výmluvy “nemám čas” jsem od ostatních odmítala. Časem, asi díky každodennímu shonu s dětmi, kdy to nebylo o mých potřebách, ale jejich, jsem na to zapomněla… Koučing byl neuvěřitelný a silný zážitek, jako shledání se s kamarádkou po dlouhém čase. Je to zvláštní, ale cítím se zase SVÁ a “nemám čas” zmizelo. Každé činnosti vědomě říkám ANO a daruji jí část svého času.“
Váš čas nemusí byť vždy len váš. Vzťahy a záväzky, ktoré máme k rodine, deťom, partnerom a pod., môžu výrazne vstupovať do časového fondu, ktorý máte k dispozícii.
V úvode stretnutia s klientkou znelo zadanie na pohľad jednoducho: „Potrebujem si vo svojich každodenných činnostiach nájsť viac času na prácu.“ Z pohľadu nezainteresovanej osoby by sa mohlo zdať, že by stačilo zmapovať jednotlivé činnosti v danom týždni a v tých si urobiť poriadok, viac ich upratať, zefektívniť a lepšie naplánovať. V úvode koučovacieho rozhovoru to tak aj vyzeralo.
Postupne sa v rozhovore začali rozpletať hlbšie a väčšie témy. Témy vzťahov, ktoré vstupovali do klientkinho plánovania. Ukázalo sa, že ak chce klientka získať viac času na svoje pracovné plány, potrebuje získať súčinnosť aj od ďalších osôb, prípadne by potrebovala urobiť väčšie a náročnejšie životné zmeny.
Každý z nás žije svoj jedinečný príbeh a každý z nás potrebuje v zdanlivo rovnakých témach rozdielne riešenia. Aj v témach, ako je plánovanie, doťahovanie vecí do konca, hrá dôležitú úlohu náš životný príbeh, to kde sa práve v danej chvíli vo svojom živote nachádzame. Veci, ktoré nám fungovali v minulosti už nemusia alebo sa len potrebujeme rozpamätať na to, čo fungovalo, prípadne si len potrebujeme uvedomiť, čo sa momentálne deje, aby mohol nastať posun.
Ak sa aj Vám nedarí plánovať, priebežne pracovať na úlohách a mať pocit dostatku času na to podstatné, skôr ako začnete hľadať ďalší zaručený spôsob, ako zlepšiť plánovanie a timemanagement, spomeňte si na to, že to môže mať hlbší dôvod, s ktorým si potrebujete poradiť najskôr.
A v tom prípade som tu pre vás ja a rada vás v koučovaní prevediem vaším plánovaním času, či inou pracovnou alebo osobnou témou. Ak si nie ste istý, či je koučing pre vás to pravé, kontaktujte ma a na úvodnej bezplatnej konzultácií si to môžete ujasniť.
Katarína